AKTUALNOŚCIEDUKACJA

Maluchy wracają do przedszkola i żłobka?

Od 6 maja rusza część żłobków i przedszkoli w kraju. Ostateczna decyzja w kwestii otwarcia danej placówki należy jednak do organu założycielskiego, we współpracy z pracownikami powiatowych służb sanitarnych, po przeanalizowaniu sytuacji epidemiologicznej w regionie.

Świdnickie przedszkola będą przyjmować dzieci od 11 maja. Jak informuje Sekretarz Miasta Ewa Jankowska, do 4 maja dyrektorzy czekali na deklaracje rodziców. Najwięcej dzieci – ok. 40, ma wrócić do Przedszkola nr 4, najmniej do oddziału przy SP nr 5.

W Piaskach również miejskie przedszkole i żłobek jeszcze w tym tygodniu nie funkcjonują. Dyrektorzy wciąż przyjmują deklaracje rodziców. Jak udało nam się dowiedzieć, na ten moment do „Przedszkola Małych Odkrywców” zgłoszonych zostało kilkoro dzieci, a do żłobka „Piaskolandia” – 13. Jednak pracujący rodzice wciąż szukają innych sposobów zapewnienia opieki dzieciom, traktując instytucję jako ostateczność.

W otwartych placówkach będą musiały być realizowane ścisłe wytyczne. M.in. należy dbać o zachowanie odpowiedniego dystansu społecznego, higienę oraz o dezynfekcję pomieszczeń i sprzętu. Jedna grupa dzieci powinna przebywać w wyznaczonej i stałej sali, która przynajmniej raz na godzinę będzie wietrzona. Grupy dzieci nie powinny stykać się ze sobą. Mogą liczyć maksymalnie 12 dzieci, a w pewnych uzasadnionych przypadkach można ją powiększyć o nie więcej niż dwoje dzieci. Sanepid zaleca też, by do grupy przyporządkowani byli ci sami opiekunowie.

Minimalna przestrzeń do wypoczynku, zabawy i zajęć dla dzieci w sali nie może być mniejsza niż 4 mkw. na jedno dziecko i każdego opiekuna.

reklama reklama

Należy pamiętać, że dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wydłużony do 24 maja. Co ważne, nawet jeżeli żłobek czy przedszkole zostaną od 6 maja otwarte, rodzice, którzy nie zdecydują się na posłanie dziecka do placówki, będą mieli prawo do zasiłku. Więcej informacji na ten temat TU.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button