AKTUALNOŚCI

Po dłuższym przebywaniu na słońcu chciał zanurkować. Niestety już nie wypłynął

Słoneczna pogoda i wysokie temperatury sprawiają, że chętnie wypoczywamy nad wodą. Niestety, przecenienie własnych umiejętności podczas kąpieli, nieostrożność i brawura mogą doprowadzić do nieszczęścia. Tragicznie zakończyła się wczorajsza kąpiel nad jeziorami dla dwóch mieszkańców woj. mazowieckiego.

W powiecie włodawskim nad Jeziorem Białym wypoczywał wczoraj 27-latek z woj. Mazowieckiego, który przyjechał wspólnie ze znajomymi odpocząć w Okunince. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że mężczyzna po południu razem ze znajomymi poszedł pływać. 27-latek miał zostać w wodzie, kiedy znajomi poszli na posiłek. Po powrocie ci zaczęli go szukać. Kiedy zobaczyli go nieprzytomnego dryfującego na wodzie, od razu wyciągnęli kolegę i podjęli akcję ratunkową wspólnie z postronnymi osobami do czasu przyjazdu karetki pogotowia. Pomimo kontynuowanej akcji przez zespół medyczny, mężczyzna zmarł. Z ustaleń mundurowych wynika, że mężczyzna miał spożywać wcześniej alkohol.

Do kolejnego utonięcia doszło w pow. parczewskim w m. Białka. Wczoraj po południu dyżurny parczewskiej jednostki został poinformowany, że nad Jeziorem Bialskim trwa akcja reanimacyjna mężczyzny, który chwilę temu został wyciągnięty z wody. Na miejscu policjanci zastali pogotowie ratunkowe, udzielające pomocy 55 – latkowi. Niestety pomimo prowadzonej blisko godzinnej reanimacji jego życia nie udało się uratować.

Jak ustalili mundurowi, tego feralnego dnia mieszkaniec woj. mazowieckiego wraz z rodziną i znajomymi odpoczywał nad jeziorem. 55 – latek wcześniej opalał się na słońcu, jednak po pewnym czasie postanowił się ochłodzić w wodzie. Jak wynika z relacji świadków, mężczyzna nurkował w wodzie. W pewnym momencie zniknął pod taflą wody. Pomimo tego, że został prawie natychmiast wyciągnięty z wody oraz pomimo podjętej akcji ratunkowej, mężczyzna zmarł. Policjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają teraz wszystkie szczegóły tego zdarzenia.

Policjanci apelują o rozsądek nad wodą i przypominają zasady bezpiecznej kąpieli:

reklama reklama

1. Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik.

2. Przestrzegajmy regulaminu kąpieliska, na którym przebywamy.

3. Nie pływajmy w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni);

4. Nie skaczmy rozgrzani do wody. Przed wejściem do wody ochlapmy nią klatkę piersiową, szyję, kark, krocze i nogi – unikniemy wstrząsu termicznego, którego nasz organizm bardzo nie lubi;

5. Nie pływajmy w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiemy, że występują zawirowania wody lub zimne prądy;

6. Nie skaczmy do wody w miejscach nieznanych. Może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią.

7. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”, dno naturalnego zbiornika może się zmienić w ciągu kilku dni;

8. Pamiętajmy, że materac dmuchany nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak nadmuchiwane koło;

9. Nigdy nie wchodźmy do wody, nie pływajmy po spożyciu alkoholu;

10. Dzieci powinny bawić się w wodzie tylko pod opieką dorosłych, dobrze, żeby miały złożone na siebie dmuchane rękawki, które pomogą dziecku utrzymać się na wodzie;

źródło: Policja

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button