KULTURA I ROZRYWKA

Noc świętojańska w kolebce lubelskiej kultury ludowej

Noc Kupały to słowiańskie święto związane z letnim przesileniem Słońca, obchodzone w czasie najkrótszej nocy w roku, co przypada około 21-22 czerwca. Kościół katolicki podjął próbę zasymilowania święta z obrzędowością chrześcijańską i stąd późniejsza „wigilia św. Jana” – obchodzona w nocy z 23 na 24 czerwca.

Święto ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju, płodności, radości i miłości…

Radość z nastania lata od zawsze była mocno okazywana przez naszych pradziadów. Wyraz tej radości dali członkowie szerzącego zwyczaje ludowe Koła Gospodyń i Gospodarzy Krzczonów Sołtysy z gminy Krzczonów.

Jak w tradycji ludowej wyglądają obchody tego święta?

– Według tradycji, 23 czerwca w wigilię Świętego Jana, panny na wydaniu powinny zbierać najpiękniejsze kwiaty i zioła, by uwić wielobarwne wianki, które następnie wypuszczą na wodzie. Cała ta celebracja polegała na tym, żeby dowiedzieć się, czy w tym roku ziści się ich marzenie rychłego ślubu. Kawaler może starać się o względy dziewczyny, wtedy dopiero gdy złapie wianek panny, która najbardziej mu się podoba. Jeśli wianek zatrzyma się w sitowiu, czy na gałęziach – panna ta, nie musiała martwić się o szykowanie posagu w najbliższym roku – mówi Wojciech Cioczek, regionalista i sekretarz koła.

Chociaż magiczna noc świętojańska za nami, Koło Gospodyń i Gospodarzy z Krzczonowa podzieliło się z nami relacją ze swoich obchodów. Przeprowadzono inscenizację dawnego zwyczaju ludowego nocy świętojańskiej w tradycyjnych lubelskich strojach. Tylko popatrzcie!

Reklama
reklama reklama

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close