EDUKACJA

Zakończenie roku w każdej szkole inaczej. A co we wrześniu?

W ocenie wiceminister edukacji Iwony Michałek zdalne nauczanie poszło „nadzwyczaj sprawnie”. „Ja tylko mogę podziękować dyrektorom, nauczycielom, samorządom za tę współpracę w kryzysie, którą podjęliśmy i która zaowocowała tym, że jednak ta funkcja dydaktyczna szkoły nie została zawieszona, a została zrealizowana w inny, ekstraordynaryjny sposób”. Jak zaznacza: „Przygotowujemy się do nauczania normalnego, stacjonarnego, klasycznego od września”. Dodała, że edukacja online dała cenne doświadczenia i umiejętności, które mogą wzbogacić nauczanie stacjonarne.

We wtorek o przygotowaniach do stacjonarnej pracy szkół od września poinformowała również rzeczniczka MEN Anna Ostrowska. „W przestrzeni medialnej pojawia się wiele nieprawdziwych informacji na temat zdalnej nauki. Zrobimy wszystko, aby dzieci wróciły do szkół od września w normalnym trybie. Przygotowujemy się do normalnej, stacjonarnej pracy szkół i placówek oświatowych” – zapewniła i dodała, że resort pracuje nad udoskonaleniem narzędzi on-line do nauki zdalnej po to, by nauczyciele i dyrektorzy mogli z nich korzystać jako uzupełnienie tradycyjnych metod pracy.

Wykorzystywanie platformy epodreczniki.pl i zgromadzonych na niej zasobów zostało uwzględnione w projekcie „Lekcja:Enter”, w ramach którego do 2023 roku ma zostać przeszkolonych ponad 75 tys. nauczycieli. Zakres szkolenia objąć powinien m.in. tworzenie własnych lub wykorzystywanie w procesie kształcenia dostępnych w internecie zasobów i narzędzi edukacyjnych.

Zakończenie Roku Szkolnego 2019/2020

Stacjonarne zajęcia w polskich szkołach zostały zawieszone od 12 marca, a od 25 marca uczniowie jeszcze do jutra obowiązkowo kształcą się na odległość. Rok szkolny 2019/2020 zakończy się w piątek 26 czerwca, ale szkoły nie zorganizują tego dnia uroczystego wręczania świadectw i nagród.

MEN nie chce ingerować. To dyrektorzy poszczególnych szkół decydują o terminie i formie odebrania dokumentu. Informacji na ten temat należy więc szukać na stronach poszczególnych szkół.

reklama reklama

Uczniowie, którzy kończą szkołę i świadectwa będą potrzebowali przy rekrutacji mają możliwość indywidualnego odebrania świadectwa z sekretariatu. Pozostali najprawdopodobniej będą je odbierali w wyznaczonych terminach.

W Szkole Podstawowej Nr 7 w Świdniku rodzice dostali informację, że w klasach I-VII świadectwa będą wygenerowane z dziennika elektronicznego, a oryginały można będzie odebrać w sekretariacie od 1 lipca do 14 sierpnia.

W świdnickim „Bronku”: „Uczniowie i nauczyciele na spotkanie przychodzą w maseczkach i rękawiczkach. Uczniowie odbierający świadectwa składają podpis własnym długopisem. Zabronione jest pożyczanie długopisu. Podczas oczekiwania na wydanie świadectwa uczniowie są zobowiązani do zachowania minimum 1,5 m odstępu.” – informuje dyrekcja I LO.

W pozostałych szkołach rozwiązania są jeszcze inne. Świadectwa mogą być wydane uczniom indywidualnie, w małych grupach lub na świeżym powietrzu. Część z nich zdecydowała, że będą wydawane dopiero pod koniec sierpnia. Inni, że rozdanie świadectw będzie połączone z rozpoczęciem nowego roku szkolnego.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close