ŻYCIE I STYL

KRWIODAWCY DLA POTRZEBUJĄCYCH

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem dotyczącym ostatnich działań krwiodawców w naszym regionie przygotowanym przez Andrzeja Słotwińskiego- Prezesa Honorowego Klubu HDK-PCK im. bł.ks. Jerzego  Popiełuszki przy „ PZL-Świdnik „ S.A.

Przyszłość krwiodawstwa oraz pozyskiwanie potencjalnych dawców szpiku kostnego, a co za tym idzie ratowanie życia, to przekonanie w szczególności młodych ludzi do takiego czynu jak również mieszkańców naszego miasta i  powiatu. Szczególnie, w dobie nieszczęść i kryzysów, krew i jej składniki pomogą przezwyciężyć zagrożenie dla życia. Od kilku miesięcy walczymy z „niebezpiecznym wrogiem” jakim jest koronawirus. Krwiodawcy nie dadzą się pokonać przez niebezpiecznego wroga. W początkach epidemii wstrzymano praktycznie akcje pobierania krwi. Również zaplanowane akcje w szkołach w marcu i kwietniu oraz w PZL- Świdnik w kwietniu i maju musieliśmy odwołać.

Jednak w związku z poluzowaniem wielu zakazów pod koniec maja, wyciągnęliśmy „ najcięższe działa” w walce z wirusem – naszą krew oddawaną honorowo dla ratowania życia. Odbyły się już pierwsze dwie akcje w Mełgwi i w PZL-Świdnik, na które zgłosiło się blisko 100 krwiodawców. Krew oddało 90 osób. Pozyskaliśmy ponad 40 litrów bezcennego leku jakim jest krew.

Kolejne trzy akcje w najbliższym czasie przed nami. Już teraz zapraszamy w dniu 02.07.2020 r. Ambulans z RCKiK w Lublinie będzie oczekiwał na chętnych na parkingu przed „ PZL-Świdnik” w godzinach od 8.oo do 13.oo. Kolejne akcje to 12 lipca z okazji Świdnickiego Lipca przy kościele NMP Matki Kościoła w ambulansie  w godz. 8.30 do 14.00. Mimo iż nie odbędą się oficjalne uroczystości związane z tymi wydarzeniami związane to krwiodawcy postanowili kontynuować nasze akcje dla upamiętnienia tak ważnych wydarzeń dla naszego miasta i Polski. Następna akcja to imieniny Kingi przy parafii Św. Kingi 26.07.2020 r . Ambulans będzie oczekiwał na chętnych w godz .8.30 do 14.00. Już teraz zapraszamy do licznego uczestnictwa w tych akcjach. Każdy oddający krew w tych akcjach otrzyma voucher na lody Bąbel Love.

Ciągle brakuje krwi do przeprowadzania zabiegów operacyjnych ratujących życie. Dla wielu chorych transfuzja krwi , lub przeszczep szpiku kostnego są jedyną szansą na uratowanie życia, a lista osób oczekujących na znalezienie niespokrewnionego dawcę szpiku jest ciągle zbyt długa.Krew i szpik kostny, to jedyne niezastąpione leki, które ratują życie, a oddanie krwi lub szpiku, to oddanie cząstki siebie bliźniemu.

Pamiętajmy aby:

reklama reklama
  • przyjść zdrowym, wypoczętym i wyspanym
  • przynajmniej dzień wcześniej wypij ok. 2 litrów płynu
  • nie pij alkoholu 2 doby przed oddaniem krwi
  • zjedz lekki, beztłuszczowy posiłek
  • weź ze sobą dokument tożsamości ze zdjęciem i nr. pesel / dowód osobisty, paszport lub prawo jazdy/.

Krwiodawcy z ” PZL-Świdnik” S.A. nie tylko ratują życie, ale także widzimy potrzebę dawania radości rodzinom wielodzietnym, a w szczególności dzieciom z Domów Dziecka. Nie wszystkie dzieci mogą wypoczywać na koloniach, obozach. Nie wszystkie mogą pójść spokojnie na rozpoczęcie roku szkolnego bez obawy, że rodziców nie stać na zakup podręczników, plecaków i przyborów szkolnych. Dlatego, mimo epidemii i niepewności, co do organizacji wyjazdów kolonijnych i obozów, kontynuujemy akcję „Gorączka Złota” organizowaną wspólnie z PCK. Polega ona na zbieraniu monet 1,2 i 5 groszowych, z przeznaczeniem właśnie dla najbardziej potrzebujących dzieci, które dzięki zbiórce mogą wypoczywać na letnich wakacjach oraz mogą mieć szkolne wyprawki. Dotychczas zebraliśmy ponad 1200 kg złota co w przeliczeniu na złotówki daje kwotę ponad 12 tysięcy.

Skarbonki nasze stoją w Urzędzie Miasta, Starostwie Powiatu, Urzędzie Gminy Mełgiew, wszystkich szkołach naszego miasta, w Piaskach, Trawnikach oraz na terenie „ PZL- Świdnik”. Również z okazji tegorocznego Dnia Dziecka wsparliśmy placówki w Rybczewicach, Lublinie i Woli Gałęzowskiej, kwotą po 1000 zł, na organizację właśnie dnia dziecka.

Serdecznie dziękujemy za dotychczasowe wspólne działania naszym mieszkańcom , krwiodawcom, młodzieży szkolnej i wszystkim ludziom dobrej woli w imieniu własnym jak też wszystkich, którym uratowaliśmy życie i pomogliśmy w trudnej sytuacji życiowej.

podpisano: Andrzej Słotwiński- Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. bł.ks. Jerzego  Popiełuszki przy „ PZL-Świdnik „ S.A.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close