AKTUALNOŚCI

Zgubili się w lesie szukając grzybów i jagód

Wysyp grzybów kusi, by wybrać się z koszykiem do lasu. Warto jednak zadbać o bezpieczny powrót do domu. Nie wszyscy znają bowiem odległe lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę, przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja przytacza zdarzenia z ostatnich dni.

Wczoraj przed południem w lesie zgubiła się 41-letnia mieszkanka gm. Wola Uhruska, która wyszła na jagody. Zadzwoniła na nr alarmowy, ale nie potrafiła wskazać gdzie jest, bo chodziła już dłuższy czas i nie mogła znaleźć drogi do domu. Policjant utrzymywał stały kontakt telefoniczny z kobietą i po kilkudziesięciu minutach poszukiwań na szczęście odnalazł ją.

Natomiast w zeszłym tygodniu 78-latek z gminy Szczebrzeszyn zaginął w lesie podczas wyprawy na grzyby. Zaniepokojona rodzina powiadomiła Policję. Z ich relacji wynikało, że w godzinach porannych wspólnie z 78-latkiem wybrali się na grzyby do lasu w okolicach miejscowości Kąty Drugie. Po pewnym czasie zaginiony odłączył się od grupy i poszedł w nieznanym kierunku. Początkowo sami szukali krewnego, jednak gdy ich poszukiwania nie przyniosły efektu postanowili poprosić o pomoc służby ratunkowe. W poszukiwaniach brali udział także strażacy, rodzina oraz okoliczni mieszkańcy. Łącznie brało w nich udział ponad 120 osób. Szczęśliwie dwie godziny od zgłoszenia mężczyzna został odnaleziony.

Aby wyprawy do lasu były bezpieczne Policja przypomina o kilku podstawowych zasadach:

Reklama
  • nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
  • nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
  • pamiętajmy o odblaskach, dzięki którym będziemy widoczni, jasnym i odpowiednim do pory roku i pogody stroju
  • należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
  • pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
  • bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
  • dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać
  • jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem.

Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close