AKTUALNOŚCI

Kierowcy autobusów pod lupą

W ostatnim czasie doszło do kilku groźnych wypadków drogowych z udziałem autobusów, w tym także autobusów komunikacji publicznej. Z punktu widzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, tylko trzeźwy i wypoczęty kierowca warunkuje bezpieczeństwo na drodze. Ostatnie wydarzenia pokazały, że osoby, od których ze względu na wykonywany zawód oczekuje się nieskazitelnego stanu psychofizycznego – zlekceważyły elementarne zasady bezpieczeństwa.

Policja rozpoczęła dodatkowe wzmożone sprawdzania kierowców autobusów. W celu zminimalizowania utrudnień dla pasażerów, zintensyfikowane badania prowadzone są przede wszystkim wobec kierowców rozpoczynających pracę, jak i powracających do zajezdni. Kierowcy są także kontrolowani w czasie postojów na pętlach. Podczas kontroli sprawdzany jest także stan techniczny autobusu i jego wyposażenie oraz uprawnienia kierującego.

W przypadku:

-podejrzenia, że kierowca może znajdować się pod wpływem alkoholu lub -środków działających podobnie do alkoholu,
-zachowania kierowcy budzącego wątpliwości,
-lekceważenia przepisów ruchu drogowego,
-stwarzania zagrożenia na drodze

trzeba niezwłocznie poinformować o tym Policję dzwoniąc pod numer 112.

Policjanci w trosce o bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego, a w szczególności dzieci i młodzieży przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców autobusów przewożących dzieci i młodzież na wypoczynek.

reklama reklama

Dobrym rozwiązaniem jest poinformowanie policjantów o planowanym wyjeździe z kilkudniowym wyprzedzeniem. Dzięki temu można uniknąć dłuższego oczekiwania na przyjazd patrolu Policji.

Na stronie https://bezpiecznyautobus.gov.pl można sprawdzić podstawowe informacje na temat autobusu: dane o badaniu technicznym, dane techniczne, informacje o polisie OC.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close