AKTUALNOŚCI

Świdniczanie wspominają wydarzenia sprzed 40 lat

Lipcowe wydarzenia, które miały miejsce w Świdniku 40 lat temu dały początek późniejszej Solidarności i na zawsze umieściły Świdnik na kartach chlubnej historii Polski. 8 lipca 1980 roku pracownicy WSK, na wieść o drastycznych podwyżkach cen żywności w zakładowym bufecie przerwali pracę i rozpoczęli strajk.

Zaczęło się niewinnie: pracownicy Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego 6 lipca stawili się w pracy jak zwykle. Jednak kiedy nadeszła pora obiadu w zakładowej stołówce okazało się, że ceny posiłków gwałtownie wzrosły, nawet o kilkadziesiąt procent. Dwa dni później w WSK zostaje powołany komitet strajkowy. Komunistyczne władze starają się uspokoić nastroje strajkujących: do sklepów trafia większa niż do tej pory ilość mięsa, a ceny w zakładowej stołówce wracają do normy. Jednak w ludziach już kiełkował bunt przeciwko zniewalającej ich władzy. Rankiem 9 lipca, pod siedzibą dyrekcji WSK Świdnik robotnicy odśpiewali „Międzynarodówkę” i „Boże coś Polskę”.

Do strajku przyłączały się inne zakłady pracy na Lubelszczyźnie. Strajkowało w sumie 80 zakładów pracy i blisko 20 tysięcy pracowników. W wyniku tego „pospolitego ruszenia” komuniści zmuszeni byli odwołać obchody komunistycznego Narodowego Święta Odrodzenia Polski, przypadającego 22 lipca. Zaś 20 lipca podpisane zostało porozumienie ze strajkującymi. Dotyczyło nierepresjonowania strajkujących i działalności związkowej, ale w ramach oficjalnych organizacji.

W tym roku obchody rocznicy wydarzeń sprzed 40 lat w skromniejszej niż zwykle odsłonie, odbędą się w Świdniku w najbliższą sobotę 11 lipca.

Program:

Godz. 16.45 – złożenie kwiatów pod pomnikiem „Solidarności” na terenie PZL-Świdnik

reklama reklama

Godz. 18.00 – uroczysta msza św. w kościele p.w. NMP Matki Kościoła. Po zakończeniu mszy św. odbędzie się spotkanie w kościele z występem Bartka Kurowskiego.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close