AKTUALNOŚCIKULINARIA

Sushi i pierogi czyli Zosia w kuchni

Śniadanie wielkanocne to posiłek, który trwa i trwa, i trwa ….. Zanim się skończy to zaczyna się obiad…. i najbardziej wytrwali doczekają kolacji. Wielkanoc świętuje się u nas przy pięknie nakrytym i wyjątkowo obficie zastawionym stole. I choć dziś przeważnie nie szykujemy tak dużo jadła i napitku jak dawniej, to jednak staramy się celebrować święta wielkanocne w zgodzie ze staropolską tradycją, do której jesteśmy głęboko przywiązani. Dlatego nie może zabraknąć przepisów na potrawy i wypieki zwyczajowo przygotowywane w naszych domach na Wielką Niedzielę i Wielki Poniedziałek. Do kanonu świątecznych specjałów należą  rozliczne przekąski z jaj, a także szynka, białe i wędzone kiełbasy, chrzan oraz wykwintne sosy do przekąsek, pieczyste z najlepszych gatunków mięs, pieczony drób, żur, barszcz i wreszcie wypieki – baby wielkanocne, mazurki, serniki, a także torty.
Jaja faszerowane
Do faszerowania jajek można wykorzystać:

  • warzywa: pieczarki, brokuły, por, pomidory;
  • ryby: łososia, makrelę, tuńczyka, sardynki;
  • wędliny: szynkę, kurczaka (wędzonego, pieczonego, gotowanego);
  • zieleninę: szczypiorek, rzeżuchę, koperek, natkę pietruszki;
  • sery: twarożek lub żółty ser;
  • przyprawy: paprykę, curry, czosnek;
  • ketchup, musztardę, chrzan;
  • żurawinę.

Wielkanocny barszcz tarnogórski
0,3 kg żeberek wieprzowych, 30 dag białej kiełbasy,  1 cebula,  1 łyżka smalcu domowego, 2 l wody,, 2 ząbki czosnku,  4-5 jaj, 20 dag twarogu, ziele angielskie, liść laurowy, kwasek cytrynowy, pieprz, majeranek, sól, 1 szklanka śmietany do zupy.
Żeberka zalać zimną wodą i gotować w osolonej wodzie z dodatkiem ziela i listka do miękkości. Pod koniec gotowania dodać białą kiełbasę pokrojoną na niewielkie kawałki. Cebulę pokrojoną w kostkę usmażyć na tłuszczu i dodać do wywaru. Przyprawić solą, pieprzem, roztartym czosnkiem, majerankiem i odrobiną kwasku cytrynowego. Podprawić śmietaną. Podawać z mięsem z żeberek, jajami ugotowanymi na twardo, białą kiełbasą i pokrojonym w kostkę twarogiem.
Schab faszerowany białą kiełbasą
schab wieprzowy, białe kiełbaski –  tej samej długości co schab, czosnek, majeranek,  jarzynka, pieprz czarny,
Schab nabić na długi ostry nóż tak,  aby zrobić w nim otwór. Obrane białe kiełbaski obsypać obficie majerankiem, zawinąć ściśle w folię aluminiową, zamrozić,
a następnie włożyć w nacięty w schabie otwór. Mięso natrzeć przyprawami Piec w folii aluminiowej  ok. 1 godziny. Podawać na zimno.
Półmisek pieczonych mięs
Po 1 kg schabu, karkówki, chudego boczku, cebula, główka czosnku, 5 g kminku, 5 g suszonego majeranku, sól, pieprz
Czosnek zmiażdżyć, rozetrzeć z solą i pieprzem, cebulę pokroić w grube plastry. Mięso opłukać, osuszyć i posolić. Schab grubo obtoczyć w czosnku i majeranku, karkówkę w kminku, a boczek obłożyć cebulą. Mięsa odstawić do lodówki na 2 dni, następnie upiec w osobnych brytfankach lub rękawach foliowych ( ok. 60 min) w temp. 180 stopni C, podlewając każde kilkoma łyżkami wody Ostudzone mięsa wstawić nas kilka godzin do lodówki
Sałatka z szynką
5 jajek, 1 puszka kukurydzy, 2 małe ogórki konserwowe, 1 por, 20 dag szynki, 5 łyżek majonezu, natka pietruszki, sól, pieprz
Ugotowane na twardo jaja pokroić w kostkę. Por pokroić w drobną kostkę, lekko posolić i zmiażdżyć. Ogórki pokroić w drobną kostkę. Szynkę pokroić w paski. Wszystkie składniki wymieszać z majonezem i doprawić. Dekorować pomidorami i listkami sałaty.
Babka z ajerkoniakiem
5 jaj, 20 dag mąki ziemniaczanej, 15 dag mąki pszennej, 20 dag cukru pudru, 1 szklanka oleju słonecznikowego, 1 szklanka ajerkoniaku, 2 łyżeczki   proszku do pieczenia, kilka kropek olejku rumowego, szczypta soli
Ubić na sztywno jajka z cukrem i solą. Ubijając wlewać cienką stróżką ajerkoniak, a następnie olej. Ubijać jeszcze 2 min. Masę połączyć delikatnie z mąkami wymieszanymi z proszkiem do pieczenia. Ciasto piec w dużej formie babkowej z kominkiem w temp. 180 stopni C około 1 godziny. Pozostawić w formie 5-10 minut, aby ciasto odparowało. Ciepłą babkę polukrować białą czekoladą lub posypać cukrem pudrem.
Pascha łaciata
2 l mleka, 2 szklanki śmietany 24 %, 25 dag masła, szklanka cukru pudru, 6-8 jaj, cukier waniliowy, 5 dag czekolady, 25 dag bakalii
Mleko zagotować. Śmietanę zmiksować z jajkami, wlać do wrzącego mleka, zamieszać i gotować na małym ogniu, aż twaróg oddzieli się od serwatki. Wylać na sito wyłożone gazą i zostawić do obcieknięcia.
Masło utrzeć na puch z cukrem pudrem i cukrem waniliowym i wciąż ucierając, dodawać po 1 łyżce twarogu. Wsypać bakalie. Masę podzielić na 2 części. Czekoladę rozpuścić na parze i letnią dodać do połowy masy. Do formy wyłożonej gazą wkładać dowolnie lub na przemian po 2 łyżki jasnego i ciemnego kremu, przykryć gazą, talerzykiem i lekko obciążyć. Wstawić do lodówki na 12 godzin.
Mazurek śliwkowy
Ciasto: 25 dag mąki pszennej, 15 dag masła, 1/3 szklanki cukru pudru, 2 jaja, 5 dag pokrojonych w paski suszonych śliwek kalifornijskich, szczypta soli
Do dekoracji; 5 łyżek dżemu śliwkowego, 10 wyłuskanych orzechów włoskich
Mąkę wymieszaną z cukrem, posiekać z zimnym masłem. Dodać jedno jajko i śliwki, szybko zagnieść ciasto, na godzinę włożyć do lodówki. Połowę ciasta rozwałkować i ułożyć w formie. Z reszty uformować wałeczki, posmarować roztrzepanym jajkiem i ułożyć na wierzchu kratkę. Piec w nagrzanym do 200 stopni C piekarniku ok. 10  minut. Następnie wyjąć, wypełnić okienka kratki dżemem i piec jeszcze ok. 15 minut. Po upieczeniu mazurka, ułożyć w każdej kratce połówki orzecha.
 

                                                                            Zofia Gorgol

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button