AKTUALNOŚCI

ZUS wypłacił „solidarnościowe”

Dodatki solidarnościowe otrzymują osoby, które straciły pracę w związku z epidemią Covid-19. Do placówek Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w województwie lubelskim wpłynęło dotychczas 4 tys. wniosków o te świadczenia. Ponad 3,7 tys. osób ma już dodatek na koncie.

W sumie wypłaty dodatków solidarnościowych w Lubelskiem sięgnęły do tej pory prawie 4,8 mln zł. W całej Polsce do ZUS trafiło 82 tys. wniosków, Zakład wypłacił dodatki dla 72 tys. osób na 92,4 mln zł. – Dodatek solidarnościowy wypłacamy w ekspresowym tempie. Z naszych danych wynika, że najczęściej o środki wnioskują kobiety (59 procent). Jeśli chodzi o podział wiekowy, to najwięcej wniosków składają osoby w wieku od 26 do 35 lat – mówi prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska.

Nowe świadczenie jest dla osób, z którymi po 15 marca tego roku pracodawca rozwiązał umowę o pracę za wypowiedzeniem z powodu Covid-19 lub po tym terminie ich umowa o pracę na czas określony wygasła. Wnioskodawca musiał też podlegać ubezpieczeniom społecznym z umowy o pracę łącznie przez co najmniej 60 dni w 2020 roku.
Dodatek wynosi 1400 zł miesięcznie. Przysługuje od czerwca do sierpnia. Można go otrzymać najwcześniej za miesiąc, w którym złożyło się wniosek do ZUS. Jeśli zrobi to w lipcu, to dostanie wypłatę za lipiec i sierpień. Wnioski składa się tylko przez internet, za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS.

Świadczenie przysługuje również osobom bezrobotnym już zarejestrowanym w urzędzie pracy. Przy czym wypłata dodatku solidarnościowego zawiesza wypłatę zasiłku dla bezrobotnych i stypendium na szkolenia lub podnoszenie kwalifikacji.

źródło: ZUS Lublin

Reklama
reklama reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close