EDUKACJA

Decyzja o powrocie do szkół ma być podjęta tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego

Na półmetku wakacji coraz częściej pojawiają się pytania o to, jak ze względu na stan epidemii będzie wyglądała nauka w szkołach od września.

Jeszcze przed zakończeniem roku szkolnego premier Mateusz Morawiecki, pytany o organizację roku szkolnego 2020/2021, deklarował, że rząd chce, aby uczniowie od 1 września wrócili do szkół. W ubiegłym tygodniu minister edukacji Dariusz Piontkowski taką deklarację podtrzymał. „Chcemy, aby uczniowie od września wrócili do tradycyjnej nauki w szkołach. Pracujemy nad przepisami, które zagwarantują bezpieczeństwo uczniów po powrocie do szkół” – pisał w mediach społecznościowych.

„Gdyby pojawiło się ognisko epidemii czy realne zagrożenie dla zdrowia uczniów i nauczycieli, chcemy, aby dyrektor, po zasięgnięciu opinii GIS, mógł szybko zareagować. Ważna będzie również rola kuratora” – napisał Dariusz Piontkowski.

O powrocie od 1 września uczniów do szkół mówił wczoraj wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. „Wszystko będzie zależało od sytuacji epidemiologicznej pod koniec sierpnia. Czy dzieci wrócą do szkół, myślę, że będzie podjęta decyzja na tydzień, dwa przed rozpoczęciem roku szkolnego” – wskazał w Programie Trzecim Polskiego Radia.

„Trudno mi w tej chwili powiedzieć, czy młodzież wróci do szkół. Chciałbym, żeby tak się stało, ale czy tak będzie, zobaczymy” – stwierdził wiceszef Ministerstwa Zdrowia. „Mamy wypracowaną strategię razem z ministerstwem oświaty, w jaki sposób uczulać dyrektorów szkół i ewentualnie – gdy pojawi się ognisko w szkole – te ogniska wygaszać” – powiedział wiceminister w radiu RMF FM.

O kwestię powrotu uczniów do szkół dopytują również samorządy, które chcą wiedzieć, do czego mają się przygotowywać. „Nie zaskakujcie nas w sierpniu jakąś informacją na ten temat, tylko spróbujmy się dogadać wspólnie, jak ma wyglądać edukacja w roku szkolnym 2020/2021” – apelował do MEN już w czerwcu Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Ze względu na stan epidemii od 12 marca do końca zajęć dydaktycznych zawieszona była stacjonarna praca szkół; 25 marca ruszyło obowiązkowe zdalne nauczanie.

Źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button