AKTUALNOŚCI

Niezwykłe umiejętności psów tropiących – poznajcie tajniki policyjnych szkoleń

Psy tropiące wykorzystywane przez policję to specjalnie wyselekcjonowane i szkolone już od wieku szczenięcego czworonogi. Proces przygotowujący psa do pracy trwa około 3 lat i jest uzależniony od indywidualnych predyspozycji zwierzęcia, jak również od doświadczenia i umiejętności osoby prowadzącej tresurę.

Pięć specjalnie wyselekcjonowanych psów, w tym dwa rasy bloodhound i trzy rasy posokowiec, zakończyło odbywające się w Niemczech czterodniowe egzaminy dla psów tropiących do poszukiwania osób zaginionych metodą mantrailingu. Jest to pierwsze tego typu szkolenie, w którym wzięły udział polskie czworonogi.

Niespełna dwa tygodnie temu w Dreźnie i w jego okolicach odbyły się egzaminy, podczas których pięć polskich psów policyjnych prezentowało dotychczas zdobyte umiejętności. Po uzyskaniu pozytywnego wyniku komisja wydała certyfikaty, które uprawniają czworonogi do poszukiwania osób zaginionych.

Metoda maintrailingu

To metoda wykorzystywana zazwyczaj podczas akcji ratunkowych lub akcji policyjnych do poszukiwania zaginionych osób, a także do tropienia niezidentyfikowanych sprawców przestępstw. W tropieniu tą metodą psy wykorzystują indywidualne molekuły zapachu osoby poszukiwanej. Nośnikiem zapachu są rozproszone cząstki skórne, włosy lub komórki krwi. Komórki skóry często zawierają również dodatkowe składniki, np. pozostałości kosmetyków. W wyniku działania bakterii na ludzkich komórkach wytwarza się zapach, który następnie wyszukiwany jest przez psa. Czas „aktywności” ludzkich komórek jest bardzo zróżnicowany: w przypadku komórek skóry wynosi on około 36 godzin, zaś czerwonych krwinek – nawet do 120 dni. Ważnym elementem jest trwałość zapachu na szlaku, która uzależniona jest od pogody, oddziaływania wspomnianych powyżej związków chemicznych, a także innych substancji, odpowiedzialnych za okres utrzymywania się zapachu na szlaku.

Filozofia szkolenia

Tresura opiera się na wykorzystaniu naturalnych zdolności psa. Preferowane są rasy należące do grupy psów myśliwskich – tzw. gończych, m.in. gończy polski, posokowiec hanowerski, wyżeł weimarski, mały münsterländer, bloodhund, o wybitnych predyspozycjach do pracy węchowej. Psy tropiące, szkolone tradycyjnymi metodami pracują na tzw. świeżych śladach (maksymalnie kilkunastogodzinnych). Psy szkolone wg założeń mantrailingu są w stanie wypracować, przy uwzględnieniu sprzyjających warunków terenowych i atmosferycznych, ślad pozostawiony przez człowieka powyżej kilkunastu dni wstecz. Najstarszy, udokumentowany ślad został wypracowany przez psy podczas rekonstrukcji zdarzenia sprzed 4 miesięcy i 21 dni!

Aby proces szkolenia mógł być skuteczny, należy rozpocząć go w wieku szczenięcym, tj. od około 8 tygodnia. Wynika to z konieczności jak najszybszego ukierunkowania psa na zapach ludzki, tak aby instynkt myśliwski nie zakłócał późniejszej jego pracy. Efektywne szkolenie, które polega na rozwijaniu wrodzonych predyspozycji psa do pracy poszukiwawczo-węchowej, oparte jest na więzi emocjonalnej zwierzęcia z człowiekiem, zaufaniu do przewodnika oraz jego aktywnej gotowości do współpracy.

Największe osiągnięcia w szkoleniu tą metodą mają Niemcy, dlatego Komendant Główny Policji gen. insp. Jarosław Szymczyk zdecydował o szkoleniu czworonogów właśnie tam. Część przygotowań oraz trening odbywa się także w Polsce w miejscowości Sułkowice.

Źródło: KGP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button