AKTUALNOŚCI

Oddają krew i ratują życie

Życie ludzkie jest darem bezcennym. To czy w razie choroby, nieszczęścia, tragedii możemy pomóc potrzebującemu zależy tylko i wyłącznie od nas samych. To może zrobić każdy dla drugiego człowieka- oddać cząstkę siebie, swoją krew lub szpik kostny drugiemu potrzebującemu, którego zagrożone jest życie.”– mówi Andrzej Słotwiński Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki, który podsumował ostatnie akcje krwiodawstwa w naszym powiecie.

Pamiętajmy o tym, iż jesteśmy w okresie letnich wakacji. Jest to czas wielu wyjazdów ale również i wielu wypadków czy nieszczęść. Tym bardziej więc właśnie teraz potrzeba krwi do ratowania ludzkiego życia. Niestety, epidemia koronawirusa spowodowała znaczne obniżenie się poziomu zapasów krwi w całej Polsce. Zapotrzebowanie na krew jest ogromne, bo po wcześniejszych przestojach, wszystkie placówki medyczne wznowiły realizację planowych operacji. Aby zabezpieczyć tylko szpitale w województwie lubelskim, blisko 200 honorowych krwiodawców powinno każdego dnia oddać swoją krew, ponieważ średnio 1 osoba na 10 leczonych w szpitalu potrzebuje tego daru.

„Epidemia koronawirusa spowodowała, że nie mogliśmy organizować akcji w marcu, kwietniu i maju. Wiele z nich zostało odwołanych, w tym te planowane w szkołach. Wspólnie z RCKiK w Lublinie doszliśmy do wniosku iż dłużej nie możemy czekać. Pierwszą akcję po przestoju zorganizowaliśmy 31 maja przy Urzędzie Gminy w Mełgwi. Potem były następne przed PZL-Świdnik, kolejne dla upamiętnienia 40 rocznicy Świdnickiego Lipca przy Kościele NMP Matki Kościoła oraz ostatnia w dniu 26 lipca na imieniny Św. Kingi przy kościele Św.Kingi. Nasza walka o życie nie ma przeszkód. Dzięki wsparciu Księży świdnickich parafii i w Mełgwi, oraz zaangażowaniu mieszkańców naszego miasta i powiatu, Stowarzyszenia Św. Kingi oraz wielu innych ludzi, możemy powiedzieć że nie przestraszyliśmy się niebezpiecznego wroga jakim jest koronawirus.”– dodaje A. Słotwiński.

W wymienionych pięciu akcjach do oddania krwi zgłosiło się łącznie 220 osób, krew oddały 172 osoby. Udało się pozyskać 77 litrów bezcennego leku jakim jest krew.

A. Słotwiński, podkreśla również, że ważnym elementem w organizacji akcji są sponsorzy: „Serdeczne podziękowania kierujemy do darczyńców upominków dla oddających krew w ostatnich akcjach: lodziarnie Babel Love, BOSKO, Urząd Miasta Świdnik oraz RCKiK w Lublinie. Liczymy na to iż znajdą się kolejni sponsorzy na następne akcje, które będziemy organizować w najbliższym czasie.”

Przypominamy, że oddawanie krwi jest bezpieczne.

Bezpieczeństwo dawcom zapewnia m.in. wstępna preselekcja poprzez pomiar temperatury, badanie wstępne, sprzęt ochrony osobistej, jednorazowy sprzęt do donacji oraz częsta dezynfekcja. Każdy, kto chce się oddać swoją krew będzie to mógł zrobić podczas najbliższej akcji w dniu 23 sierpnia w budynku Urzędu Gminy Mełgiew. Rejestracja do oddania krwi odbywać się będzie w godz. 9.oo do 14.oo. Chętni do udziału w tej akcji proszeni są o zgłaszanie się z dokumentem tożsamości / dowód osobisty lub prawo jazdy/. Osoby zgłaszające się do oddania krwi powinny być wypoczęte i po spożytym śniadaniu, nie należy spożywać dzień wcześniej alkoholu.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button