AKTUALNOŚCI

Prace przy budowie ronda muszą być wstrzymane

Dziś mieszkańcy Świdnika dowiedzieli się o wstrzymaniu budowy ronda na skrzyżowaniu al. Lotników Polskich z ulicami Klonowa i Rejkowizna. Od początku czerwca mieszkańcy okolicznych osiedli muszą korzystać z uciążliwych objazdów. Prace miały zakończyć się w połowie sierpnia.

Jak poinformował dziś w mediach społecznościowych zastępca burmistrza Marcin Dmowski, Starostwo Powiatowe nie wyraża zgody na organizację ruchu. „Chodzi o ścieżki rowerowe mimo, że była zgoda wcześniej poprzedniego zarządu powiatu, którą należało przedłużyć. Opinia Policji jest pozytywna, opinia Świdnik Miasto Dla Rowerów również, niestety powiat widzi zagrożenia. W związku z tym możliwe jest wstrzymanie prac nawet do dwóch miesięcy aż zostanie to przeprojektowane i uzgodnione. Dodam, że to rondo powiatowe, którego budowę miasto wzięło na siebie i finansowo i inwestycyjnie.”

Władze świdnickiego starostwa zaprzeczają, jakoby takiej zgody nie wyraziło, wyjaśniając, że poprzednia decyzja o organizacji ruchu straciła ważność w grudniu zeszłego roku, a ratusz nie zwrócił się o jej przedłużenie. „Nowy wniosek wpłynął do starostwa już po rozpoczęciu prac budowlanych, w lipcu tego roku. Wspomniana organizacja ruchu jest przedmiotem analizy. Decyzja w tej sprawie zostanie wydana w ciągu najbliższych dni.” – czytamy w komunikacie urzędu.

Decyzja poprzedniego zarządu powiatu, zatwierdzająca projekt przebudowy skrzyżowania zapadła jeszcze w 2018 roku. Poprzedzona była konsultacjami z mieszkańcami miasta i rowerzystami. Zastrzeżeń do rozwiązania nie zgłosiła również policja. Zdaniem świdniczan, jak też projektantów przygotowujących koncepcję na zlecenie Urzędu Miasta Świdnik, najlepszym rozwiązaniem było powstanie mini ronda. Wskazywali, że właśnie ta koncepcja jest najbezpieczniejsza.

Bezpieczeństwo rowerzystów pod znakiem zapytania?

Powiat zagrożenie widzi w lokalizacji przejazdu rowerowego. „W proponowanym projekcie pojazd, jadący od strony ul. Klonowej, dojeżdżając do ronda zatrzymywałby się na przejeździe rowerowym. Chcemy podkreślić, że priorytetem dla nas jest bezpieczeństwo mieszkańców.”

reklama reklama

Do informacji odnosi się Stowarzyszenie Świdnik Miasto Dla Rowerów, które takiego problemu w tym miejscu nie widzi: „O jakim niebezpieczeństwie mowa?

  1. główną ulicą jest Aleja Lotników Polskich i tam jest największy ruch. Ulice Rejkowizna oraz Klonowa mają mniejszy ruch.
  2. przed rondem kierowcy będą zwalniać, żeby włączyć się do ruchu.
  3. w przypadku odchylenia toru jazdy (wygięcie w stronę ul. Klonowej) kierowcy będą mieć mylne wrażenie że rowerzysta skręca w ul. Klonową

Powiat Świdnicki w Świdniku – Państwa troska o bezpieczeństwo rowerzystów jest nieuzasadniona.”

Stowarzyszenie przypomniało również starostwu, że zasadna byłaby z kolei inna zmiana o którą apelują już od listopada ubiegłego roku. Chodzi o pomalowanie na czerwono zgłoszonego przez nich przejazdu dla rowerów przechodzącego przez Al. Lotników Polskich przy rondzie im. Świdnickiego Lipca 80. W tym miejscu w ubiegłym roku doszło do wypadku w którym w prawidłowo przejeżdżającą na drugą stronę ulicy rowerzystkę uderzyło auto. Powodem było nie ustąpienie pierwszeństwa przez kierowcę auta.

„Wcześniej tłumaczone było, że warunki atmosferyczne nie pozwalają na wymalowanie czerwonego przejazdu rowerowego, który byłby czytelny dla wszystkich.”– komentuje brak naniesienia zmiany świdnickie stowarzyszenie.

Trzeba czekać…

Od momentu konsultacji do rozpoczęcia przebudowy w tym miejscu minęły ponad dwa lata. Okoliczni mieszkańcy długo musieli więc czekać na nowe rondo. Tymczasem prace zostały wstrzymane i póki co nie wiadomo kiedy znów ruszą. Wszystko zależy od decyzji władz i urzędników powiatu. Jeśli starostwo uzna, że należy wprowadzić zmiany w projekcie, remont może się wydłużyć nawet o 2 miesiące. Oznacza to, że przez ten czas mieszkańcy będą narażeni na utrudnienia w ruchu na tym odcinku. Jeśli jednak wydadzą zgodę uznając projekt za bezpieczny, prace powinny zostać wznowione w ciągu kilkunastu dni.

Koszt budowy ronda to nieco ponad 1 mln złotych. Inwestycja finansowana jest w całości przez Urząd Miasta, mimo iż rondo umiejscowione będzie na drodze zarządzanej przez powiat świdnicki. Wykonawcą prac jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Lubartów S.A.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close