AKTUALNOŚCI

Dziś noc „spadających gwiazd”!

„Spadające gwiazdy” czy też „łzy świętego Wawrzyńca” to rój Perseidów. W tym roku maksimum aktywności meteorów przypada w nocy z 11 na 12 sierpnia.

Są to krótkotrwałe, świetlne ślady na niebie powstające w wyniku wejścia w atmosferę ziemską skalnych elementów, które ulegają rozgrzaniu. Dlaczego to tak spektakularne widowisko? Meteor, przedzierając się przez atmosferę, jonizuje ją, tworząc ślad – świetlistą linię, która ciągnie się za nim na długość od kilku aż do kilkudziesięciu kilometrów. Perseidy mogą rozpędzić się nawet do ok. 60 km na sekundę.

Gdzie najlepiej patrzeć w niebo? Na pewno z dala od świateł miejskich. Do obserwacji nie trzeba posiadać żadnych specjalistycznych przyrządów. Dziś, po zapadnięciu zmroku na niebie może być widocznych nawet kilkadziesiąt spadających gwiazd na godzinę.

Miłośnicy astronomii w nocy z wtorku na środę powinni więc przygotować się na nieprzespaną noc. Każdego roku rój widoczny jest od około połowy lipca, ze szczytem aktywności pomiędzy 9 i 14 sierpnia.

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button