TURYSTYKA

Służbę na chorwackim wybrzeżu pełni czwórka naszych policjantów

Polscy policjanci czuwają nad bezpieczeństwem nie tylko w kraju, ale również poza jego granicami. Od początku lipca na mocy Protokołu zawartego pomiędzy Komendantem Głównym Policji Rzeczypospolitej Polskiej a Generalną Dyrekcją Policji Ministerstwa Spraw Wewnętrznych Republiki Chorwacji służbę patrolową na chorwackim wybrzeżu Adriatyku pełni czwórka naszych policjantów asystując chorwackim kolegom, a przede wszystkim pomagając polskim turystom, którzy każdego roku licznie tam wypoczywają. „Bądźmy odpowiedzialni” – to hasło przewodnie tego sezonu turystycznego w Chorwacji.

Bieżący sezon ze względu na zaistniałą sytuację epidemiologiczną bez wątpienia różni się od minionych. Niemniej jednak zgodnie z przewidywaniami, znaczna grupa Polaków spędza wakacje nad Adriatykiem. Restrykcje wprowadzone w związku z pandemią nie zablokowały możliwości podróżowania w wakacje po kraju i po świecie, zaś szacunki wskazują, że w tym roku Chorwację odwiedzić może nawet 800 tys. Polaków, co wydają się potwierdzać relacje obecnych na miejscu polskich policjantów oraz chorwackie dane statystyczne: tylko w okresie 01-05.08 do Chorwacji wjechało 76 tys. obywateli RP.

Wypoczywający nad Adriatykiem, jak i ci planujący wyjazd do Chorwacji powinni na bieżąco śledzić sytuację na stronie internetowej Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu, a także na jej profilu Facebook, gdzie ustalić mogą aktualne wymagania co do niezbędnych środków zapobiegawczych oraz zaktualizować swoją wiedzę na temat zasad przekraczania granicy państwowej Republiki Chorwacji.

Wszelkie odstępstwa od norm, nie tyle są piętnowane przez prawo, co przez społeczeństwo, które zwraca uwagę na niewłaściwe zachowania, a te niestety zdarzają się Polakom na wakacjach.

Obecność polskich policjantów jest bardzo dobrze oceniana przez Polaków, znacznie ułatwiając, w razie potrzeby, wszelkie niezbędne kontakty ze służbami porządkowymi Chorwacji.

reklama reklama

Ze względu na specyfikę obecnego sezonu turystycznego do realizacji zadań skierowano policjantów, którzy już posiadają doświadczenie w tym zakresie. W bieżącym roku zaszczytną służbę „ambasadorów polskiej Policji” na terytorium Republiki Chorwacji pełnią: st. sierż. Katarzyna Pilipiuk z Komendy Stołecznej Policji, sierż. szt. Robert Piasecki z KWP w Kielcach, sierż. szt. Mikołaj Wawruszczak z KWP w Szczecinie oraz st. sierż. Patryk Pełszyk z KWP w Olsztynie.

Nawiązanie kontaktu telefonicznego z polskimi policjantami jest możliwe pod następującymi numerami telefonów:

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Istarska (Pula)

+48 696 – 497 – 086

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Zadarska (Biograd)

+ 48 667 – 631 – 437

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Makarska)

+ 48 695 – 177 – 713

w Policyjnym Okręgu Administracyjnym Splitsko-Dalmatinskim (Trogir)

+48 664 – 980 – 375

źródło: KGP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button