AKTUALNOŚCI

Główny Inspektor Sanitarny zachęca do szczepienia się przeciw grypie, zwłaszcza w czasie pandemii

Zgodnie z zapowiedziami medycznych środowisk, jesień 2020 może być czasem, kiedy będziemy musieli się zmierzyć z II falą epidemii COVID-19. O tej porze roku odnotowywana jest również zwiększona liczba zakażeń i zachorowań na grypę. Czasowe nałożenie się zakażeń i zachorowań będzie stanowiło wyzwanie dla ochrony zdrowia. Przemawia za tym chociażby podobieństwo objawów chorobowych, a w związku z tym konieczność precyzyjnej diagnostyki, co jest warunkiem niezbędnym dla późniejszego doboru metod leczenia.

O ile w przypadku SARS-CoV-2, środowiska naukowe są nadal na etapie poszukiwań skutecznych metod profilaktyki, o tyle w przypadku grypy, istnieje dostępna szczepionka.

Główny Inspektor Sanitarny i Konsultant Krajowy w dziedzinie Zdrowia Publicznego zachęca do szczepienia, zwłaszcza w czasie pandemii.

„Szczepienia na grypę są uznaną i rekomendowaną przez autorytety naukowe metodą profilaktyki i w istotny sposób zmniejszają ryzyko hospitalizacji i zgonu z powodu grypy. Z danych naukowych wynika, że osoby, które się zaszczepią, mogą być bardziej odporne na zakażenie SARS-CoV-2 jesienią i zimą, kiedy może nas czekać druga fala epidemii. Natomiast zakażenie wirusem grypy może zwiększać ryzyko infekcji koronawirusem. Pamiętajmy jednak, że szczepimy się także dla innych, stąd potrzeba, aby z tej formy profilaktyki korzystali Ci, którzy mają częsty kontakt z innymi tj. lekarze, pielęgniarki, nauczyciele, czy funkcjonariusze Policji.” – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Sanitarnego.

W Świdniku osoby powyżej 65 roku życia będą mogły bezpłatnie zaszczepić się przeciw grypie od października do końca grudnia. Zabiegi będą wykonywane w 9 przychodniach.

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Brzeziny I”

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Brzeziny II”

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Brzeziny III”

-Praktyka Lekarza Rodzinnego „Familia”

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Rodzina”

-NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego „Medyk”

-Albert Czajka Praktyka Lekarza Rodzinnego Przychodnia „Medyk”

-MedClinic

-NZOZ „ANALCO”

Źródło: GIS

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button