AKTUALNOŚCI

Uwaga, tego gatunku raka nie należy traktować jak innych

Rozmnażają się bezpłciowo i niszczą ekosystemy. Te zwierzęta tworzą teraz ogromne kolonie, w których znajdują się tylko samice. Ostatnie badania wskazują, że wszystkie osobniki tego gatunku są klonami pojedynczego organizmu rodzicielskiego!

Rak marmurkowy powstał w akwarystyce w wyniku mutacji. Z jednego osobnika, bez obecności samca, można otrzymać kilkaset młodych, które już po ok. 2-3 miesiącach produkują jaja.

Służby Poleskiego Parku Narodowego informują turystów odwiedzających Park Narodowy i Pojezierze Łęczyńsko-Włodawskie o postępującej ekspansji inwazyjnego raka marmurkowego.

Jak czytamy w komunikacie, tego gatunku raka nie należy traktować jak innych znanych dotąd inwazyjnych raków – pręgowatego czy sygnałowego. Rak ten zdolny jest zniszczyć każdy znany gatunek raka występujący w polskich wodach (rak szlachetny, rak błotny). Z rakiem marmurkowym nie radzą sobie także drapieżne gatunki ryb.

Należy się spodziewać, że m.in. na terenie Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego znajduje się największa znana populacja raka marmurkowego. Zwierzę kopie nory, dzięki czemu jest w stanie przemieszczać się nie tylko wodą, ale i lądem.

Brak reakcji ze strony człowieka spowoduje, że rak marmurkowy przyczyni się do zagłady obszarów wodno-błotnych, dlatego każde spotkanie osobnika tego gatunku na terenie Parku należy zgłosić do dyrekcji Parku. Informacje o raku marmurkowym spoza terenu Poleskiego Parku Narodowego należy przekazywać do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Lublinie.

Główne cechy charakterystyczne raka marmurkowego:

– ubarwienie marmurkowe przeważnie zielono-brązowe z kremowymi plamami,

– brak grzbietu wzdłuż środka dzioba (wklęśnięcie),

– końce (szczyty) szczypiec pomarańczowe,

reklama reklama

– wewnętrzne krawędzie zamkniętych szczypiec nie przylegają do siebie szczelnie.

Więcej informacji na stronie Poleski Park Narodowy

Źródło: Poleski Park Narodowy

Zdjęcia: Fundacja Epicrates

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button