AKTUALNOŚCI

Co z zasiłkiem opiekuńczym, gdy zajęcia w szkole będą zawieszone?

Wczoraj premier Mateusz Morawiecki zapewnił, że w przypadku, kiedy szkoła będzie podlegała procedurze zdalnego nauczania, będzie możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przez tych rodziców, którzy sobie tego zażyczą.

Podkreślił, że taka możliwość nie będzie powszechna, bo dodatkowy zasiłek zostanie przyznany w przypadku, kiedy któraś ze szkół przejdzie na procedurę nauki zdalnej. Przepis o dodatkowych zasiłkach opiekuńczych znalazł się w nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

Z ustawy wynika też, że po wakacjach Rada Ministrów nadal będzie mogła wydawać rozporządzenia w sprawie przyznania dodatkowych zasiłków opiekuńczych. W marcu, w związku z epidemią, rząd umożliwił korzystanie z dodatkowego zasiłku rodzicom dzieci do lat 8 w czasie, gdy zajęcia w szkołach, przedszkolach i żłobkach były zawieszone. Dodatkowy zasiłek obowiązywał do 26 lipca. Miesięczny zasiłek opiekuńczy, ten dodatkowy z powodu COVID-19 i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych wynosi 80 proc. wynagrodzenia.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button