AKTUALNOŚCI

„Czy te sklepy muszą funkcjonować przez całą noc?”- dyskutowano na świdnickiej Radzie Miasta

W Świdniku funkcjonuje kilka punktów zapewniających możliwość całodobowych zakupów. Podczas ostatniej sesji Rady Miasta pojawił się pomysł, by w niektórych ograniczyć możliwość sprzedaży przez 24 godziny na dobę. Według kilku radnych ta propozycja pomogłaby w zredukowaniu „nocnych nasiadówek” młodzieży w miejscach publicznych oraz sprzedaży alkoholu nieletnim.

Dyskusję na powyższy temat rozpoczął radny z Klubu Koalicji Obywatelskiej Stanisław Skrok, nawiązując do uciążliwego przesiadywania młodzieży na placyku zlokalizowanym przy ul. Kopernika 20 od południowej strony, szczególnie w godzinach nocnych. Głośne rozmowy, muzyka i spożywanie alkoholu- wszystko to zakłóca ciszę nocną i jest wyjątkowym utrudnieniem dla okolicznych mieszkańców. Radny zaproponował na początku, by na środku placu ustawić dużą lampę.

„Wniosek mam taki żeby na środku tego placu ustawić lampę. Jedną lampę, która oświetli ten cały teren i ewentualnie urządzenie do obserwacji. Chodzi o rozważnie tego rozwiązania przez Spółdzielnię Mieszkaniową przy współudziale Rady Miasta w trosce o młodocianych.”– tłumaczył radny S. Skrok, nawiązując jednocześnie do kolejnego problemu. Takie przesiadywanie młodzieży wiąże się, jego zdaniem, bowiem z jeszcze innym zagadnieniem, dotyczącym właśnie sklepów całodobowych:

„Przy ulicy Kosynierów mamy szereg sklepów nocnych. I obawiam się, że kontrola jest niedostateczna. W nocy młodociani, ja z okna obserwuję jak młodociani dosłownie kilkunastoletnie dzieci, przychodzą tutaj. Idą, zaopatrują się w piwo i inne alkohole, i tutaj na tym placu są. Coś trzeba z tym zrobić.”– argumentował radny.

Do sugestii dotyczącej monitoringu odniosła się sekretarz UM Ewa Jankowska, która stwierdziła, że warto rozważyć zainstalowanie tam kamer, co zapewne przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa i komfortu dla okolicznych mieszkańców. „Przyjrzymy się temu i poszukamy możliwości rozwiązania”– skomentowała sekretarz.

reklama reklama

Do dyskusji włączył się także radny Stanisław Kubiniec z Klubu Radnych Waldemara Jaksona, który jako były członek Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych stwierdził, że sytuacji zakupu trunków z procentami nie są do końca winni sprzedawcy lecz sama młodzież.

„Kiedyś jeszcze będąc w tejże komisji stwierdziliśmy, że młodzież nie koniecznie sama w sklepie kupuje, tylko wynajdują osobę dorosłą, która ma dowód osobisty i jest tak zwany handel wymienny. Dają jej powiedzmy piwo czy coś jeszcze i te osoby dorosłe w sklepach naszych kupują. Także nasi handlowcy pod tym kątem są sprawdzani przez Komisję ds Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.”– stwierdził S. Kubiniec podkreślając, że jest za wnioskiem radego Skroka.

„Czy te sklepy muszą funkcjonować przez całą noc? Przecież nikt po masło, po mleko nie chodzi w nocy”

dopytywał radny S. Skrok dodając, że należy się zastanowić czy nie ograniczyć czasu funkcjonowania sklepów nocnych.

Do słów obu radnych odniósł się także Przewodniczący Rady Miasta- Włodzimierz Radek. Zauważył, że te tematy warto dać pod obrady Komisji ds. Oświaty i Spraw Społecznych, bowiem problemy nakreślone przez obu radnych są jak najbardziej realne i dotyczą niektórych części miasta.

” To co powiedział Pan Skrok jest w tym miejscu jak najbardziej zasadne, żeby podjąć jakieś kroki i działania.” – stwierdził na koniec przewodniczący RM W. Radek a radny S. Kubiniec dodał, że „Oczywiście tak.”

Na tych ogólnych stwierdzeniach dyskusja się zakończyła. Nikt więcej nie zabrał głosu w tym temacie. Czy radni faktycznie podejmą kroki mające na celu ograniczenie działalności sklepów nocnych? Oraz czy uda się rozwiązać problem z placem zlokalizowanym przy ul. Kopernika 20? Do sprawy wrócimy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button