AKTUALNOŚCI

Bezpieczne powroty z wakacji. Zachowajmy rozsądek na drodze!

Przed nami ostatni weekend wakacji, a tym samym wzmożony ruch na drogach. Każdy z podróżujących ma ten sam cel – powrót z letniego wypoczynku. Nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać będą policjanci, którzy apelują: Zachowajmy czujność i zdrowy rozsądek na drodze.

Nadmierny pośpiech, zmęczenie, roztargnienie, uśpiona czujność, wreszcie rutyna, to tylko niektóre czynniki sprzyjające nieszczęśliwym wypadkom. Przed nami ostatni wakacyjny weekend. W tym czasie drogi zapełnią się podróżującymi, którzy będą wracali z letniego wypoczynku.

Już od dzisiaj (28.08.2020 r.) na drogach będziemy mogli zobaczyć większą liczbę policjantów. Mundurowi z ruchu drogowego będą czuwali nad bezpieczeństwem wszystkich uczestników ruchu. Będzie można ich spotkać w szczególności na głównych szlakach komunikacyjnych oraz drogach najbardziej uczęszczanych prowadzących z miejscowości wypoczynkowych.

W uzasadnionych przypadkach, by zmniejszać zatory, będą ręcznie sterować ruchem. Policjanci będą hamować zapędy zbyt szybkich i nerwowych kierowców, zwracając uwagę na prędkość jazdy, wyprzedzanie w miejscach zabronionych oraz niebezpieczne manewry na drodze. Sprawdzą również stan techniczny pojazdów, trzeźwość kierowców oraz sposób przewożenia dzieci w pojazdach.

Policjanci będą czuwali także nad bezpieczeństwem pieszych. Zareagują na niebezpieczne zachowanie niechronionych uczestników ruchu, zwrócą uwagę na widoczność pieszych na drodze, skontrolują czy posiadają elementy odblaskowe.  

Wszystkim uczestnikom ruchu drogowego życzymy bezpiecznego powrotu do domu i apelujemy o wzmożoną ostrożność na drodze. Kierując pojazdem pamiętajmy o zasadzie ograniczonego zaufania w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. Zachowajmy czujność, przewidujmy sytuacje, jakie mogą pojawić się na drodze. Niezwykle ważne jest również dostosowanie prędkości jazdy do warunków drogowych, stosowanie się do znaków, zapinanie pasów bezpieczeństwa i przewożenie dzieci w fotelikach. Pamiętajmy także o odpoczynku w czasie podróży. Zmęczenie za kierownicą może powodować groźne sytuacje na drodze.

Jadąc rowerem należy pamiętać o prawidłowym oświetleniu jednośladu – czerwone światło z tyłu oraz białe światło z przodu roweru. Rowerzysta także powinien być widoczny, będzie, jeśli założy odblaskową kamizelkę lub innego rodzaju element odblaskowy. Miłośnicy jednośladów powinni również pamiętać, że nie chroni ich karoseria auta i w konfrontacji z samochodem to oni są osobami poszkodowanymi. Dlatego też zawsze powinni zachować ostrożność i stosować na drodze zasadę ograniczonego zaufania.   

Idąc pieszo lewą stroną lub poboczem drogi, szczególnie w porze wieczorowo-nocnej, należy założyć kamizelkę odblaskową bądź inne odblaskowe elementy odbijające światłą samochodowych reflektorów. Dzięki temu pieszy stanie się widoczny i bardziej bezpieczny.

Pamiętajmy także, że w dalszym ciągu w naszym kraju panuje stan epidemii. Dbając o zdrowie swoje, bliskich i innych osób nie zapominajmy o zachowaniu dystansu społecznego oraz zakrywaniu ust i nosa maseczką.

źródło: KPP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button