AKTUALNOŚCI

Świdnik= Kraśnik. Zadecydował głos Koalicji Obywatelskiej.

Jak już informowaliśmy wcześniej dziś na wniosek klubu Radnych Świdnik Wspólna sprawa podczas sesji radni głosowali nad wnioskiem o uchylenie stanowiska przyjętego przez Radę Miasta Świdnik w dniu 28 marca 2019 roku: „Miasto Świdnik wolne od ideologii LGBT” (link). Już wiemy, że propozycja radnych opozycyjnych została odrzucona. Zadecydował jeden wstrzymujący się głos i to właśnie z opozycji.

Na sali obrad obecnych było 19 z 21 radnych. Przeciwko uchyleniu marcowego stanowiska dotyczącego ” Miasto Świdnik wolne od ideologii LGBT” zagłosował prawie cały obecny klub Waldemara Jaksona czyli 9 osób. Wyłamał się tylko jeden radny- Kazimierz Patrzała, który oddał głos za uchyleniem stanowiska. Inicjatywę poparli również wszyscy z klubu Świdnik Wspólna Sprawa oraz prawie wszyscy z klubu Koalicji Obywatelskiej. Łącznie za uchyleniem zagłosowało 9 radnych.

Remis w głosowaniu rozstrzygnął głos Krzysztofy Kamińskiej z klubu Koalicji Obywatelskiej, która zdecydował się od niego wstrzymać. Tym samym wniosek radnych ŚWS został odrzucony. W Świdniku, tak jak w Kraśniku, nadal obowiązuje więc uchwalone w ubiegłym roku stanowisko dotyczące „Miasta wolnego od ideologii LGBT”. Jak komentuje tę sytuację Mariusz Wilk przewodniczący klubu ŚWS:

„Radna Kamińska wstrzymując się od głosu naraziła nasze miasto tym samym na utratę dobrego imienia oraz na utratę środków na dofinansowanie zewnętrzne. Ciężko mi zrozumieć takie podejście.”– stwierdza.

Świdnickie głosowanie nie zostało tak jak w Kraśniku poprzedzone burzliwą dyskusją. Głos zabrali jedynie radni Andrzej Krupa oraz Janusz Królik. Zgodnie twierdzili, że ich zdaniem przyjęte w marcu stanowisko odnosi się jedynie do „ochrony polskiej rodziny” i nie ma, ich zdaniem, nic wspólnego z dyskryminacją na tle orientacji seksualnej.

reklama reklama

Czy dzisiejsza decyzja radnych będzie mieć negatywny wpływ na możliwość otrzymania przez Świdnik dofinansowania z funduszy norweskich? Przypomnijmy, że chodzi o kwotę około 40 mln zł. m.in. na targowisko miejskie czy Multifunkcyjne Centrum Rozwoju. To okaże się zapewne jeszcze w tym roku, po podjęciu konkretnych decyzji przez Norwegów.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button