AKTUALNOŚCI

Strażacy radzą, by zainstalować czujkę

Sezon grzewczy 2020-2021 już się rozpoczął. Właśnie w okresie jesienno-zimowym, w naszych mieszkaniach i domach jednorodzinnych wzrasta ryzyko powstania pożarów. Najczęściej dochodzi do nich w wyniku wad albo niewłaściwej eksploatacji urządzeń grzewczych. W tym samym okresie odnotowywany jest także wzrost liczby zatruć tlenkiem węgla, zwanym „cichym zabójcą”. Czy będziemy bezpieczni we własnym domu? To zależy w dużej mierze od nas samych.

„Czujka na straży Twojego bezpieczeństwa!” to ogólnopolska kampania na temat takich zagrożeń. Państwowa Straż Pożarna podczas akcji rekomenduje instalowanie czujek dymu i tlenku węgla.

Strażacy przypominają też, by systematycznie czyścić, sprawdzać szczelność i wykonywać przeglądy techniczne przewodów kominowych. Nie należy zasłaniać i przykrywać urządzeń grzewczych oraz nie zaklejać kratek wentylacyjnych.

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem, olejem opałowym. Co roku, a tym bardziej przed rozpoczęciem sezonu grzewczego należy wykonać obowiązkowe okresowe przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych oraz sprawdzić instalację wentylacyjną.

Czad, czyli tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza dlatego gromadzi się głównie pod sufitem. Blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w hemoglobinie, powodując przy długotrwałym narażeniu śmierć.

reklama reklama

Aby dowiedzieć się co jeszcze można zrobić, aby uniknąć zaczadzenia zajrzyjcie na stronę Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Świdniku

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button