AKTUALNOŚCI

Piaski: Czas inwestycji

Dzieje się i dziać się będzie w gminie Piaski. Ten rok, mimo trudności związanych z pandemią COVID-19, jest dla piaseckiej gminy urodzajny w inwestycje. Mimo spadku dochodów, lokalne władze starają się by zaplanowane projekty przebiegały zgodnie z założeniami. O tym, co się udało zrealizować i co jeszcze zadzieje się w gminie poinformował mieszkańców burmistrz Piask Michał Cholewa.

Sport i edukacja

Na tę inwestycję mieszkańcy gminy Piaski czekali już od przeszło 3 lat. Mowa o nowym, wielofunkcyjnym boisku przy Zespole Szkół w Bystrzejowicach Pierwszych. Oprócz niego znajdzie się tu także 4 torowa bieżnia prosta o długości 100 metrów oraz skocznia w dal. Całościowy koszt inwestycji szacowany jest na ponad 1,3 mln zł. Projekt zostanie sfinansowany w 50% przez Ministerstwo Sportu. Przetarg ma zostać rozpisany jeszcze w tym roku, natomiast realizacja inwestycji zaplanowana jest na rok 2021.

To jednak nie jedyne nowości jakie szykują się w obrębie szkoły. Już na początku przyszłego roku mają zostać wprowadzone zmiany w planie zagospodarowania przestrzennego, które z kolei pozwolą na zlecenie przez Urząd Gminy dokumentacji, a następnie budowy obiektu w którym znajdzie się przedszkole (być może również żłobek) oraz duże sale dydaktyczne dla klas 7-8.

Burmistrz Piask Michał Cholewa poinformował także, że swoją funkcje zacznie już pełnić Centrum Aktywności Lokalnej, które zostało odebrane przez organy nadzoru:

„Będzie się tu znajdować siedziba stowarzyszenia LGD Dolina Giełczwi, Biblioteki oraz OSP Bystrzejowice Drugie. Będzie też tutaj funkcjonowała świetlica środowiskowa z super wyposażeniem. Jest też szansa na siłownię.”– komentuje inwestycję i dodaje, że jeszcze w tym roku ma zostać także zlecone wykonanie pełnej dokumentacji na budynek klubowy LKS Wierzchowiska oraz boisko ze sztuczną nawierzchnią przy boisku Piaskovii Piaski. W tym ostatnim przypadku możliwe jednak będą pewne trudności związane z uzgodnieniem szczegółów inwestycji z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

W tym miejscu należy również wspomnieć o przekazanej burmistrzowi Piaski informacji z LGD Dolina Giełczwii o środkach finansowych, które zostaną wykorzystane na plac zabaw w Majdanie Kawęczyńskim oraz zmiany w parku w Piaskach.

reklama reklama

Kolejne ujęcie wody, termomodernizacja i fotowoltaika

W tych powyższych tematach również nie brakuje pozytywnych informacji. Rozstrzygnięty został bowiem przetarg na kolejne, bo już siódme, ujęcie wody w gminie Piaski. Tym razem zlokalizowane zostanie w Woli Piaseckiej z odcinkiem sieci zaplanowanym na razie od ujęcia po prawej stronie w kierunku Kębłowa. Realizacja jest przewidziana na IV kwartał 2020 i potrwać ma do II kwartału roku 2021. Burmistrz M. Cholewa dodaje, że:

„W kolejnych latach kolejne odcinki uzależnione będą od środków pieniężnych. Wszystko wskazuje, że skończymy w następnym roku wodociągowanie Janówka. W latach 2021-2022 planowana jest budowa wodociągu w Bystrzejowicach Trzecich czyli tzw. „Korea”.”

W 2021 roku będzie mieć miejsce także termomodernizacja budynku Urzędu Miasta w Piaskach. W planach jest chociażby wymiana pokrycia, okien, drzwi oraz wymiana pieca na gaz jak też 40 kw instalacja fotowoltaiczna. Koszty inwestycji w 85% zostaną pokryte z dotacji z RPO WL.

Z kolei w IV kwartale 2021 będzie mieć miejsce wymiana pieców węglowych na pelletowe. Od I kwartału 2022 do IV kwartału 2022 u mieszkańców gminy będą się odbywać także montaże instalacji solarnych i fotowoltaicznych. To będzie największa inwestycja w historii gminy Piaski. Jej koszt wyniesie ponad 11 mln zł.

Rekordowy rok drogowy

W tym roku w gminie Piaski udało się wyremontować rekordowe 8,2 kilometra dróg asfaltowych. W tegorocznych planach została już tylko ulica Łachody prowadząca do lokalnego stadionu.

” Mamy przygotowane dokumentacje 12 odcinków dróg i ulic. Planujemy zlecić jeszcze w tym roku kolejne 10. Jednak o tym ile i które odcinki uda się zrealizować w następnym roku zdecyduje Rada Miasta po otrzymaniu informacji jakimi środkami dysponujemy.”– mówi burmistrz M. Cholewa o przyszłorocznych inwestycjach drogowych. I dodaje, że kilka kolejnych projektów przygotowanych przez Urząd Gminy w Piaskach jest jeszcze w ocenie.

„Będziemy krok po kroku realizować kolejne zgłaszane przez mieszkańców potrzeby. Jednak o tym jak szybko uda się je zrealizować będzie zależeć od środków jakimi będziemy dysponować lub jakie możemy pozyskać. Ten rok niestety pokazuje, że będzie ciężko. Dochody na 2020 wyniosą średnio -10% planowanych. Z niektórych inwestycji będziemy musieli więc niestety zrezygnować.”– stwierdza burmistrz Piask.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close