ŻYCIE I STYL

Kolejne krople życiodajnego leku od krwiodawców ze Świdnika

Krwiodawcy ze Świdnika cały czas działają planują akcje krwiodawstwa. Jak informuje Andrzej Słotwiński Prezes Honorowy Klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki przy „PZL_Świdnik” S.A. w dniu 01.10.2020 r. odbyła się kolejna z nich.

” Z powodu epidemii koronawirusa nasze akcje nie mogą się odbywać na terenie zakładu. Stąd przed nami stanął problem co dalej. Z tych przyczyn wstrzymane zostały akcje poboru krwi w miesiącach kwiecień, maj. Taka sytuacje nie mogła jednak dłużej trwać. To zagrażało życiu ludzi, którzy oczekiwali na zabiegi operacyjne nie związane z koronawirusem, a z innymi chorobami zagrażającymi życiu. Zaczęło brakować krwi. Nie mogliśmy dłużej czekać. Nasza decyzja była jedna. Musieliśmy poszukać innych rozwiązań.”– mówi honorowy prezes klubu.

Pierwsza akcja po przerwie została zorganizowana 31 maja w Mełgwi. Zgłosiły się wtedy 42 osoby. Krew oddały 32 osoby a kolejne 14,4 l krwi trafiło do szpitali. Dzięki bardzo dobrej współpracy klubu z dyrekcją RCKiK w Lublinie odbywały się kolejne akcje.

„Jednak organizowanie akcji w ambulansie, zważywszy na to iż nie zawsze sprzyja pogoda, nie jest komfortowe. Pokazała to właśnie nasza ostatnia akcja. Jesienna pogoda, zimno,opady deszczu chyba miały wpływ na mniejszą frekwencję. Do oddania krwi zgłosiło się 12 osób. Krew oddało osiem osób. Pozyskaliśmy kolejne 3,6 l krwi. W takiej sytuacji każda kropla krwi jest na wagę złota. W tym okresie wielu naszych krwiodawców oddawało krew  w RCKiK w Lublinie. Nie załamujemy rąk. Poszukujemy innego rozwiązania aby bez względu na pogodę można było oddawać krew w sprzyjających warunkach.”– mówi A. Słotwiński.

Kolejna akcja krwiodawstwa zaplanowana jest na 05.11.2020 r. Dokładne miejsce jeszcze jednak nie zostało wyznaczone, być może będzie to w budynku przed zakładem, w pomieszczeniach po przychodni SANITAS. A. Słotwiński podkreśla, że listopad jest czasem wyjątkowo ważnym w pozyskiwaniu krwi dla potrzebujących:

reklama reklama

„Jest to okres świąt Wszystkich Świętych, wiąże się z tym duży ruch na drogach spowodowany wyjazdami na groby najbliższych, niebezpieczeństwo tragedii, wypadków, zagrożone życie. Będzie potrzebna krew, której w tym okresie zawsze brakuje. Musimy być przygotowani na ten trudny okres. Już teraz prosimy o zarezerwowanie sobie czasu wolnego aby pomóc zagrożonemu życiu, które jest darem nadrzędnym i o które musimy walczyć. A to robią krwiodawcy z klubu HDK-PCK im. Bł.Ks. Jerzego Popiełuszki, jak i inni krwiodawcy z naszego miasta i powiatu od 47 lat.”

Ostatnia tegoroczna akcja, organizowana przez świdnicki klub, jest z kolei planowana na dzień 03.12.2020 r.
                                                                                                                                           

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button