KULTURA I ROZRYWKA

Co zachwyca Cię w Świdniku? – KONKURS

Zakątki, skwery, dzieła sztuki, detale, pojedyncze drzewa, aleje, ładne widoki… – Czy w Świdniku jest miejsce, które z jakiegoś względu jest szczególne? Jeśli tak, to jest okazja, by podzielić się z innymi swoimi spostrzeżeniami.

Rusza konkurs „Skarby Kultury Przestrzeni”, w ramach programu Forum Kultury Przestrzeni prowadzonego w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN”.

Konkurs odbywa się już po raz drugi. Jest przeznaczony dla mieszkańców Lublina i Świdnika i polega na dzieleniu się wiedzą o miejscach w przestrzeni publicznej, które budzą w nas ciepłe uczucia, dostarczają przyjemnych wrażeń, wyróżniają się jakością i pięknem.

Zgłoszenia można przesyłać do 23 października za pomocą formularza: https://skarby.ulublin.eu/zasady-konkursu/

W zeszłym roku konkurs dotyczył tylko Lublina. W tym roku organizatorzy chcą poszerzyć go także na Świdnik, w którym, jak zauważają, jest wiele urokliwych miejsc. „Świdnik był projektowany w czasach PRL, kiedy kultura przestrzeni stała wbrew pozorom na wysokim poziomie i osiedla wraz z ulicami i zielenią tworzono z myślą o potrzebach społecznych. Do takich ciekawych miejsc należy np. ul Niepodległości będąca aleją drzew z jedną pierzeją oddaloną od jezdni a także nowoczesna rzeźba zwana „Pomnikiem zupki chińskiej”, która mogłaby być ozdobą każdego europejskiego miasta. Także popularne Rondo z Helikopterem jeszcze do niedawna było jedynym w okolicy przykładem upiększenia pasa drogowego przez eksponowany na nim obiekt związany z tożsamością miejsca” – opisują organizatorzy zachęcając świdniczan do zaangażowania w projekt.

Są jednak dwa ograniczenia: Skarb musi być częścią przestrzeni publicznej, dostępnej dla wszystkich oraz nie może być to sama bryła budynku, nieruchomość jako taka. Wprowadzono kategorie: Widok, Miejsce, Obiekt oraz Inne.

reklama reklama

Mieszkańcy mogą zgłaszać takie miejsca wraz z uzasadnieniem za pomocą formularza, a także mailowo lub przez Facebook:

Po zakończeniu naboru, kilkanaście spośród wszystkich zgłoszeń zostanie nominowanych przez mieszkańców oraz jury do finalnego głosowania na łamach „Dziennika Wschodniego” i „Gazety Wyborczej”, które odbędzie się w dniach 6-13 listopada.

Reklama
Tagi
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button
Close
Close