AKTUALNOŚCI

Wciąż brakuje 90 wolontariuszy Szlachetnej Paczki

– Bez wolontariuszy Szlachetnej Paczki nie ma – mówi Joanna Sadzik, prezes Stowarzyszenia WIOSNA, organizatora Szlachetnej Paczki i Akademii Przyszłości. – Jeżeli nie zrekrutujemy wystarczającej liczby chętnych, to nie pomożemy setkom, a może tysiącom rodzin i dzieci. Pilnie potrzeba jeszcze ponad 4 tysięcy wolontariuszy obu programów w całym kraju. W województwie lubelskim trwają poszukiwania 90 osób.

Każdy wolontariusz pomaga średnio 12 osobom. Brak wolontariuszy oznacza, że nie uda się dotrzeć do potrzebujących pomocy. A przez pandemię takich osób jest więcej niż dotąd.

Paczka i Akademia potrzebne bardziej niż kiedykolwiek

Gdy wybuchła pandemia, pan Marek leżał w łóżku – z otwartymi ranami po operacji i długiem zaciągniętym na zakup opatrunków. – Wizyty pielęgniarki ograniczono, nie miał kto mi podać szklanki wody. Nie mogłem nawet wstać, to był koszmar – wyznaje. Mężczyzna boi się, co będzie, gdy obostrzenia wrócą.

Pani Ula dzięki wsparciu wolontariusza Szlachetnej Paczki uwierzyła w siebie i znalazła pracę. Kilka miesięcy później ją straciła. Przez pandemię. – Nie wiem, jak teraz poradzę sobie z wydatkami na syna, jest niepełnosprawny – mówi do słuchawki, tłumiąc łzy.

-W związku z pandemią sytuacja wielu rodzin, które już wcześniej ledwo wiązały koniec z końcem, pogorszyła się – mówi Joanna Sadzik. Bez wsparcia mogą zostać także setki dzieci z Akademii Przyszłości. Dla nich ten rok również daje się we znaki, powrót do szkolnej rzeczywistości po miesiącach izolacji jest bowiem trudniejszy niż kiedykolwiek. Wolontariusz Akademii Przyszłości to osoba, która spotyka się z takim dzieckiem indywidualnie. Często jest w jego życiu jedyną dorosłą osobą, która wierzy w jego możliwości.

Bez wolontariuszy setki rodzin i dzieci w województwie lubelskim zostaną bez pomocy. Zgłoś się jak najszybciej na: https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/.

Edycje inne niż zwykle

Organizatorzy tych programów społecznych dokładają wszelkich starań, by Szlachetna Paczka i Akademia Przyszłości w województwie lubelskim były organizowane z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa i wytycznych sanitarno-epidemiologicznych. Wypracowane rozwiązania opiniuje ekspert z zakresu wirusologii, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski, który wspiera organizację w przygotowaniach do edycji innych niż zwykle.

– Zarówno Szlachetna Paczka jak i Akademia Przyszłości dobrze przygotowywały się na wszystkie możliwości wynikłe z pandemii i starały się w maksymalny sposób ograniczyć zakażenia zarówno przez wolontariuszy, jak i przez osoby, które mają być beneficjentami – mówi ekspert z zakresu wirusologii, dr hab. Tomasz Dzieciątkowski.

Jak zostać wolontariuszem w województwie lubelskim?

To już ostatni moment, by dołączyć do jednego z największych programów społecznych w Polsce i móc wesprzeć najbardziej potrzebujące rodziny, dzieci oraz osoby samotne. Wystarczy wejść na stronę https://www.szlachetnapaczka.pl/superw/ i wypełnić krótki formularz zgłoszeniowy.

źródło: Szlachetna Paczka i Akademia przyszłości

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button