EDUKACJA

Chcą przybliżyć problematykę autyzmu

„Mój niebieski świat” i „Na niebiesko dla Autyzmu” – to akcje, do których zaprasza Specjalny Ośrodek Szkolno – Wychowawczy im. Henryka Sienkiewicza w Świdniku.

Niebieski jest kolorem solidarności z osobami dotkniętymi autyzmem. Dlaczego akurat ten kolor? Na ten temat istnieje wiele domysłów. To kolor niewinności, nadziei, ale również kolor dla chłopców, bo wśród dzieci autystycznych jest znacznie więcej chłopców niż dziewczynek.

archiwum Lsw24

Objawy tego złożonego zaburzenia rozwoju i funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego, charakteryzują się zakłóceniami zdolności komunikowania uczuć i budowania relacji. Niestety są często mylone z brakiem wychowania, a rodzice obwiniani są przez otoczenie. Właśnie dlatego SOSW co roku włącza się w światową inicjatywę, która ma zwrócić uwagę na problemy, z jakimi borykają się zarówno osoby dotknięte tym zaburzeniem jak i ich rodziny.

Dzień Świadomości Autyzmu przypada w kwietniu, ale w tym roku z przyczyn epidemicznych obchody przeniesiono i zorganizowano w sposób wirtualny.

Mój niebieski świat”

Organizatorzy zapraszają szkoły podstawowe oraz placówki specjalne z całego powiatu świdnickiego do udziału w II Powiatowym Konkursie Plastycznym „Mój niebieski świat”. Zdjęcia prac wykonanych dowolną techniką należy przysyłać na adres stowarzyszenie@sosw.eu do 16 listopada, natomiast rozstrzygnięcie konkursu i wystawa nagrodzonych prac odbędzie się 1 grudnia o godz. 10.00 w holu Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Świdniku.

Na niebiesko dla Autyzmu”

Przedszkola, szkoły podstawowe, szkoły średnie oraz wszyscy sympatycy społeczności Ośrodka mogą wziąć udział w tej zabawie. Chodzi o wykonanie zdjęć własnego pomysłu, np. uczniów wraz z nauczycielami z niebieskimi emblematami: balonami, wiatraczkami, serduszkami oraz z dużym (widocznym) napisem “Na niebiesko dla Autyzmu”. Wszystkie zdjęcia zostaną zebrane w kolaż i wydrukowane w formie dużego plakatu.

Szczegółowe informacje: Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button