AKTUALNOŚCI

Komu należą się gratulacje za wysoką pozycję powiatu świdnickiego w rankingu „Liderzy inwestycji”?

Ranking wydatków inwestycyjnych samorządów na lata 2017–2019 czasopisma „Wspólnota” ukazuje się już od kilku lat (link do zeszłorocznego podsumowania). W tegorocznym zestawieniu na bardzo wysokich miejscach uplasowały się powiat świdnicki oraz gmina Świdnik.

W przypadku obu wspomnianych wyżej jednostek samorządowych można mówić o wysokich awansach. Świdnik w zestawieniu wszystkich polskich miast powiatowych zajął bowiem aż 30 miejsce. W latach wcześniejszych 2015-2017 było to 190 miejsce, natomiast w latach 2016- 2018 miejsce 147. Awans jest więc bardzo widoczny. W tegorocznym rankingu średnie wydatki inwestycyjne per capita czyli na jednego mieszkańca w Świdniku ( lata 2017–2019) wynoszą obecnie 1048,70 zł.

Niewątpliwie ogromną zasługę mają w tym przypadku inwestycje planowane od kilku lat i zrealizowane w ostatnim czasie jak np. baseny czy środki finansowa pozyskane przez miejskie władze na modernizacje dróg czy tereny zielone. W tym miejscu należy przypomnieć również, że w Świdniku od lat władze sprawuje w zasadzie jedno ugrupowanie związane ściśle z wieloletnim burmistrzem miasta Waldemarem Jaksonem. Na obecne miejsce w rankingu Świdnika składają się więc decyzje podejmowane jeszcze w poprzedniej kadencji, która skończyła się pod koniec 2018 roku. Tym samym więc, jak o swoim sukcesie mogą mówić obecne władze miasta Świdnik, tak sytuacja odnośnie zasług inwestycyjnych komplikuje się poniekąd w powiecie świdnickim.

Czyje zasługi awansu?

W ubiegłym tygodniu na profilu społecznościowym zarówno powiatu świdnickiego, jak i starosty Łukasza Reszki, pojawiła się informacja dotycząca wysokiej pozycji powiatu świdnickiego w rankingu liderzy inwestycji. W tegorocznym zestawieniu nasz region zajął wysokie 18 miejsce z wydatkiem na mieszkańca w kwocie 363,47 zł. Tak jak w przypadku miasta Świdnik awans jest widoczny. Jeszcze w latach 2014-2015 powiat znajdował się na 227 miejscu. Z każdym kolejnym rokiem było już lepiej. W rankingu za lata 2015-2017 powiat awansował na miejsce 87, by w następnym za okres 2016-2018 zająć 35 pozycję na 314 powiatów.

Za to czyją zasługą jest tak wysoki awans powiatu, jasne zdanie ma poprzedni starosta powiatu świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk:

reklama reklama

” Bardzo dziękuję staroście Łukaszowi Reszce za to, że docenia pracę poprzedniego zarządu pisząc o wysokiej pozycji naszego powiatu. To są ewidentnie owoce naszej ciężkiej pracy. Obecny zarząd jedyne, co robi to w pełni kontynuuje naszą politykę realizując przygotowane w poprzednich latach projekty jak na przykład dokończenie III etapu ulicy Racławickiej czyli modernizację ulic Armii Krajowej i Maczka. To właśnie nasze przygotowania i działania pozwoliły na zrealizowanie tej i innych inwestycji, których efektem jest chociażby tak wysoka pozycja w rankingu Wspólnoty.”– stwierdza były starosta i dodaje, że ma nadzieje iż wreszcie w budżecie pojawią się projekty i propozycje w pełni zaproponowane i zrealizowane przez obecny Zarząd. Co do tego ma jednak pewne obawy:

„Ciężko mi powiedzieć jak będzie się prezentować ranking pod koniec kadencji obecnego Zarządu. Jednak już teraz z niepokojem patrzę na pewne działania. Mam tu na myśli choćby nie zakwalifikowanie się projektu dotyczącego ul. Dworcowej do Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat nie dysponuje dużym budżetem, każde dofinansowanie jest więc na wagę złota, pomaga w realizacji inwestycji dla mieszkańców. To na Dworcową na chwilę obecną przepadło. To duży minus.”– komentuje D. Kołodziejczyk.

O tym jednak jak będzie wyglądała sytuacja inwestycyjna w powiecie świdnickim przekonamy się przy okazji kolejnych zestawień. Jedno jest pewne w ciągu kilku ostatnich lat powiat świdnicki faktycznie przebył długą drogę awansując z szarego końca prawie na początek rankingu. Oby ta tendencja się utrzymała, bo jak dodaje D. Kołodziejczyk: ” Mieszkańcy powiatu zasługują, by jeżdzić po porządnych drogach i korzystać z nowoczesnej infrastruktury. Liczę, że obecny Zarząd będzie szedł tą wytyczoną przez poprzedników drogą i nie zaprzepaści kolejnych szans.”

Szczegółowe zestawienie rankingu „Liderzy inwestycji” do wglądu pod tym linkiem.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button