AKTUALNOŚCI

Świdnik: Protestów ciąg dalszy

Protestowali w sobotę i w niedzielę pod biurem posła Prawa i Sprawiedliwości Artura Sobonia (link). W poniedziałek mieszkańcy Świdnika zdecydowali się wyjść na spacer wokół ronda na skrzyżowaniu ulic Racławickiej i Wyszyńskiego. Przez blisko godzinę spacerowali po przejściach dla pieszych wyrażając swój sprzeciw wobec wyroku Trybunału Konstytucyjnego uznającego za niezgodne z Konstytucją przepisy dotyczące tzw. aborcji eugenicznej, przeprowadzanej w przypadku podejrzenia choroby dziecka lub jego upośledzenia.

Tuż po godzinie 17 w poniedziałek około 300 mieszkańców Świdnika zdecydowało się wyrazić swój sprzeciw wobec wspomnianego wyżej wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Mieli transparenty na których wypisali hasła dotyczące swojego sprzeciwu. Taki widok- zablokowanych głównych ulic czy skrzyżowań- nie był odosobniony. W ramach Ogólnopolskiego Strajku Kobiet na ulice wczoraj wyszli Polki i Polacy z miast i miasteczek w całym kraju.

Świdnicki protest poparli również kierowcy, w większości nie zważając na spowodowane przez manifestujących ograniczenia w ruchu drogowym, zatrzymywali się trąbiąc oraz bijąc brawo na znak solidarności. Tym razem podczas „spaceru” obyło się bez incydentów. Nad spokojnym przebiegiem protestu czuwała powiatowa policja. Jak mówi jedna z inicjatorek akcji Edyta Lipniowiecka– radna Rady Powiatu w Świdniku oraz członek stowarzyszenia Świdnik Wspólna Sprawa- to nie koniec protestów w Świdniku:

„W poniedziałek mieszkańcy podchodzili i pytali kiedy znowu wyjdziemy na ulice, by spacerem wyrazić swoje emocje. Nie chcą się teraz zatrzymać. Chcą dalej mówić o tym jak ta decyzja jest krzywdząca dla polskich kobiet Dlatego już w środę 28 października zamierzamy po raz kolejny wyrazić swój sprzeciw wobec zabrania Polkom prawa do decydowania o swoim życiu.”– komentuje radna E. Lipniowiecka

Na stronie wydarzenia (link) możemy przeczytać:

Reklama

„Nie składamy plakatów i transparentów, tylko zbieramy siły! Działamy dalej! Świdniczanki i Świdniczanie pokazali jaka jest w nich wielka moc sprzeciwu wobec zakazowi aborcji w Polsce ze względu na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu!!! Niech wybrzmi Wasz głos, bo to Wasz sprzeciw!!! Macie prawo decydować o sobie!W środę o godz. 18.00 spotykamy się na Placu Konstytucji 3-go Maja i ruszamy na spacer głównymi ulicami Świdnika!

W środę kobiety w Polsce protestują po raz kolejny! W Świdniku również!Znów ubierzmy się na czarno, weźmy ze sobą transparenty i parasolki! Powiadommy znajomych i rodziny! Nie możemy i nie chcemy przestać teraz protestować i ugiąć się przed polityką skierowaną przeciwko prawu kobiet do samodzielnych decyzji!

Pamiętajcie o reżimie sanitarnym czyli o maseczkach i zachowaniu 1,5 metrowego dystansu!

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button