AKTUALNOŚCI

Świdnik: Burmistrz w ogniu krytyki

„Bydło” oraz „Użyteczni idioci, w większości” – tak o osobach protestujących przeciwko wyrokowi wypowiedział się na jednej ze stron internetowych burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Jego słowa zostały skrytykowane m.in. przez część świdnickich radnych oraz mieszkańców.

2 listopada- w całej Polsce trwają protesty w sprawie zaostrzenia prawa aborcyjnego. Tego dnia swój sprzeciw pokazuje, po raz kolejny, również Świdnik. Mieszkańcy jeżdżą powoli po mieście samochodami oklejonymi plakatami symbolizującymi powody ich protestu. W tym samym czasie demonstracje trwają także w Warszawie. Transmisja na żywo prowadzona jest m.in. przez portal Wirtualna Polska. To właśnie tam pojawia się komentarz, który wywoła w Świdniku burze. Padają słowa „bydło”, a na riposte jednego z widzów: „A my Polacy, miło nam” odpowiedź- „Użyteczni idioci, w większości”. Autorem pierwszych i ostatnich słów jest burmistrz Świdnika- Waldemar Jakson.

Sprawa, komentarzy burmistrza miasta Waldemara Jaksona, została nagłośniona przez stowarzyszenie Świdnik Wspólna Sprawa. Na ich profilu pojawił się film z którego wynika, że to właśnie on jest autorem słów „bydło” oraz „użyteczni idioci, w większości”. Stowarzyszenie wystosowało oświadczenie pod którym podpisali się radni miejscy oraz powiatowi ŚWS:

Jako mieszkańcy i ich przedstawiciele w mieście i w powiecie świdnickim chcemy wyrazić nasze ogromne zbulwersowanie i ogromne rozczarowanie słowami burmistrza Świdnika-Waldemara Jaksona określającymi osoby protestujące w sprawie wyroku Trybunału Konstytucyjnego „bydłem”. Nie godzi się, by osoba sprawująca tak ważną funkcję w życiu społecznym w tak haniebny i uwłaczający sposób określała kobiety walczące o swoje prawa i mężczyzn wspierających ich w tym działaniu. Jednak burmistrz Świdnika na tym nie poprzestał. Z kontekstu jego rozmowy wynika, że Polki i Polacy to „użyteczni idioci, w większości…”. Swoimi komentarzami i swoją postawą burmistrz Świdnika pokazał pogardę i obraził kobiety oraz mężczyzn w całym kraju.

W ostatnim czasie protesty ogarnęły całą Polskę, na ulice wychodzili także mieszkańcy Świdnika. Słowa burmistrza Waldemara Jaksona są więc skierowane również do nich. Chcemy stanowczo podkreślić, że ani my ani ludzie wyrażający swój sprzeciw także na ulicach Świdnika nie są „bydłem” ani „użytecznymi idiotami, w większości…”.

reklama reklama

W imieniu osób, do których Waldemar Jakson skierował swoje słowa żądamy od niego publicznych przeprosin. Burmistrz nie jest od tego, by oceniać a tym bardziej obrażać. Jego funkcja wymaga poszanowania wszystkich ludzi bez względu na ich światopogląd. Jeśli główny przedstawiciel mieszkańców Świdnika, reprezentujący nas na zewnątrz tego nie potrafi, powinien jak najszybciej zrezygnować z pełnionej funkcji.

Tymczasem jednak okazało się, że jeden z cytowanych w oświadczeniu komentarzy W. Jaksona jest już zmodyfikowany. Określenie „bydło” zostało zastąpione przez autora następującymi słowami: „Zbydlęcenie… profanacja kościołów, miejsc pamięci narodowej, bicie księży, patologiczna nienawiść, nawoływanie do zbrodni, terror bolszewicki, bluzgi, groźby karalne … pogarda dla życia”. Poniżej screen z dostępnej publicznie historii edycji oraz pierwotny komentarz burmistrza.

Słowa burmistrza wywołały krytykę.

„(…)nie jesteśmy bydłem. Jesteśmy kobietami, matkami, żonami, siostrami, córkami.(…) Panie burmistrzu Waldemarze Jaksonie jesteśmy ludźmi nie bydłem.”- skomentowała słowa burmistrza w opublikowanym przez siebie filmie radna powiatowa Edyta Lipniowiecka. Z kolei radna miejska Magdalena Szabała wyraziła oburzenie i rozczarowanie postawą świdnickiego włodarza.

Nie tylko wśród radnych opozycyjnych, ale także wśród mieszkańców pojawiła się krytyka W. Jaksona. Po kilku godzinach, od upublicznienia wpisów burmistrza, na oficjalnym profilu W. Jaksona pojawiły się przeprosiny:

Reklama

Chciałbym bardzo przeprosić wszystkie osoby, które poczuły się urażone moim komentarzem w sprawie protestów w Warszawie.

Oświadczam, że moje słowa były kierowane wyłącznie wobec zachowań wulgarnych i sprzecznych z prawem, co w sposób oczywisty wynika z ostatecznego postu, który rozwiewa wątpliwości o którą grupę protestujących chodziło. Jednocześnie zapewniam, że akceptuję wszelkie pokojowe protesty i mam szacunek do wolności w wyrażaniu poglądów.

Nie zgadzam się na manipulację moimi słowami w celach politycznych i odnoszenia ich do pokojowo protestujących mieszkańców Świdnika i całej Polski.”

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button