AKTUALNOŚCI

Tarcza 5.0: wnioski o zwolnienie ze składek do 30 listopada

Przedsiębiorcy, którzy chcą być zwolnieni ze składek w ramach tarczy antykryzysowej 5.0, mają czas do 30 listopada na złożenie wniosku – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Chodzi o firmy z branży turystycznej, estradowej i wystawienniczej.

Na mocy piątej wersji tarczy antykryzysowej mogli nie opłacić składek na ubezpieczenia za lipiec, sierpień i wrzesień. Jednym z warunków umorzenia jest złożenie wniosku do ZUS maksymalnie do 30 listopada. Wsparcie dotyczy firm, które powstały przed 30 czerwca tego roku i na dzień złożenia wniosku prowadzą przeważającą działalność w ramach kodów PKD wskazanych w tarczy. – Należy również wykazać 75-procentowy spadek przychodów z tej działalności w porównaniu z przychodami z tej działalności z tych samych miesięcy 2019 roku. Porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z tym samym miesiącem 2019 roku – dodaje prezes ZUS, prof. Gertruda Uścińska. Wcześniej, bo do końca października, przedsiębiorcy musieli też przekazać dokumenty rozliczeniowe za miesiące objęte wnioskiem.

Wniosek należy złożyć przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS. Ma symbol RDZ-B. ZUS przekazuje informacje o rozstrzygnięciu wniosku na PUE lub pocztą. Jeśli firma opłaciła składki, a potem dostała informację o zwolnieniu, może wystąpić do ZUS o zwrot nadpłaty. Nadpłata wróci do przedsiębiorcy pod warunkiem, że nie ma on zaległości na koncie z innych okresów.

Dotychczas ZUS w województwie lubelskim umorzył firmom składki za lipiec, sierpień i wrzesień na kwotę niemal 1,5 mln złotych. W całym kraju zwolnienie ze składek w ramach piątej tarczy sięgnęło ponad 50,5 mln złotych.

źródło: ZUS

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button