AGROINFOAKTUALNOŚCI

Mełgiew: Stanowisko w obronie rolników na kolejnej sesji?

Gmina Mełgiew jest kolejnym samorządem w naszym regionie, który miał przyjąć apel do Prezydenta RP w sprawie ustawy zwanej „Piątką dla zwierząt”. Jako pierwsi pismo przegłosowali radni z Rady Powiatu w Świdniku (link) odrzucając go większością głosów. Kolejna była Rada Miasta w Piaskach, tym razem apel został przyjęty jednogłośnie (link). Gmina Mełgiew jest więc trzecim samorządem, który miał wesprzeć rolników. Punkt nie został, tym razem, wprowadzony do porządku obrad. Nie oznacza to jednak, że inicjatywa została odrzucona. Apel ma jeszcze szansę być rozpatrywany na kolejnym, grudniowym posiedzeniu.

Sesja Rady Gminy Mełgiew odbyła się 27 listopada. Na samym początku obrad przewodniczący rady Janusz Oleszek odczytał apel, który został mu przekazany i podpisany przez trzech radnych: Marcina Fijałkowskiego, Przemysława Korgola oraz Dariusza Pawłowskiego. W dokumencie inicjatorzy wykazali zaniepokojenie konsekwencjami jakie mogą dotknąć rolników po wprowadzeniu przepisów z ustawy „Piątka dla zwierząt”. Chodzi m.in. o stratę płynności finansowej czy spadku cen mięsa eksportowanego za granicę. Podkreślono także, że głos rolników powinien być wzięty pod uwagę w dyskusji, która jest niezwykle potrzebna w przypadku tworzenia ustaw bezpośrednio wpływających na ich życie i zarobek. Na koniec zaapelowano do Prezydenta RP o „opowiedzenie się po stronie rolników i mieszkańców polskiej wsi”. Całość apelu można przeczytać poniżej:

Jak mówi nam jeden z inicjatorów apelu M. Fijałkowski, pod powyższym apelem podpisało się ponad 30 rolników z Gminy Mełgiew:

” Środowisko rolników negatywnie ocenia propozycję zmian w „Piątce dla zwierząt”. Świadczy o tym chociażby ilość podpisów jakie zebraliśmy pod naszym apelem. Rolnikom zależy aby te przepisy zostały jeszcze raz przedyskutowane i poprawione tak, by finalnie nie spowodowały strat w ich gospodarstwach. Dlatego też chcemy zaapelować do Prezydenta Andrzeja Dudy, by wsparł ich w tych oczekiwaniach.”– stwierdza radny M. Fijałkowski.

Szansa na to, by apel mełgiewskich radnych wpłynął do Prezydenta RP prawdopodobnie pojawi się na kolejnej sesji Rady Gminy. Z taką propozycją wyszedł jej przewodniczący, bo choć poddał wniosek pod obrady, to jednocześnie stwierdził, że:

„Moja propozycja byłaby taka, żeby po prostu ten apel przenieść na następną sesję żeby wszystkie komisje mogły przedyskutować ten temat, ten apel. Może wypracować jakieś wspólne stanowisko, może coś zmienić w tym apelu.”– stwierdził przewodniczący J. Oleszek.

Ostatecznie za wprowadzeniem apelu do punktu obrad listopadowej sesji Rady Gminy Mełgiew zagłosowało 5 radnych, 8 było przeciwko, 1 osoba się wstrzymała a 1 była nieobecna na posiedzeniu. Większością głosów radni zadecydowali więc o tym, że apel nie został wpisany jako kolejny punkt porządku posiedzenia.

Czy apel pojawi się na grudniowej sesji jak zapowiedział przewodniczący Rady Gminy? Do tematu wrócimy.

Reklama

reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button