AKTUALNOŚCI

Trawniki: Nowa jakość oświetlenia w całej gminie

Wójt Gminy Trawniki- Damian Daniel Baj- podpisał w Lubelskim Urzędzie Marszałkowskim umowę na dofinansowanie z Unii Europejskiej do wymiany wszystkich lamp oświetleniowych na terenie całej Gminy Trawniki. Oznacza to, że nowe oświetlenie pojawi się we wszystkich 11 miejscowościach. Łącznie będzie to 740 nowych lamp- szacowany koszt inwestycji to około 1,6 mln zł.

Na terenie Gminy Trawniki znajduje się obecnie 610 świecących przestarzałych i w większości sodowych, choć są i rtęciowe, lamp oświetleniowych. Ich wiekowość sprawia, że nie ma możliwości, by sterować tym systemem zdalnie. W związku z tym gmina już jaki czas temu postanowiła, że lampy należy wymienić. Koszt tej inwestycji jest duży, stąd postanowiono, by część środków pozyskać z funduszy unijnych.

Projekt, który został napisany przez włodarzy gminy, zakłada wymianę łącznie 740 lamp. Oznacza to, że w 11 miejscowościach pojawi się o 130 lamp więcej niż obecnie. Wszystkie będą w technologii LED, a wraz z nimi zmodernizowanych zostanie 47 szaf sterowniczych umożliwiających zdalne sterowanie.

Szacunkowa wartość projektu to 1.681.169 zł, unijne dofinansowanie wyniesie do 1.161.000 zł, natomiast koszt jaki będzie musiała ponieść gmina Trawniki to około 500 tys. zł ze środków własnych.

To jednak nie koniec dobrych wiadomości. Wójt Damian Daniel Baj w związku z wymianą oświetlenia w gminie, ma kolejne plany:

„Dodatkowo, już poza tym projektem, z własnych środków w 2021 roku w kilku punktach Gminy zrealizujemy dodatkowe oświetlenie – na przykład zamierzamy rozświetlić tak niebezpieczne i użytkowane przez wielu Mieszkańców skrzyżowanie w Pełczynie.”– mówi wójt i dodaje, że kolejnym efektem najbliższych zmian będzie także walor ekologiczny: „Wymieniając oświetlenie zmniejszymy roczną emisję gazów cieplarnianych o 700 ton, a łącznie z instalacjami fotowoltaiki, solarami i kotłami, zrobimy ogromny krok w kierunku gminy ekologicznej. Bardzo, ale to bardzo cieszę się z pozyskanych środków na ten projekt, ponieważ poprawi się komfort i bezpieczeństwo nas wszystkich, a także zmniejszymy na wiele, wiele lat koszty użytkowania oświetlenia.”

Inwestycja związana z oświetleniem w gminie Trawniki będzie zrealizowana w 2021 roku.

źródło: www.trawniki-online.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button