AKTUALNOŚCI

Zgłoś miejsca noclegowe bezdomnych

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa pozwala na zgłaszanie między innymi aktów wandalizmu, nieprawidłowego parkowania czy miejsc, gdzie dochodzi do przekraczania prędkości przez kierujących, ale pozwala również alarmować o osobach bezdomnych, które noce często spędzają pod gołym niebem lub w miejscach dla nich niebezpiecznych.

Jak co roku, gdy następuje ochłodzenie a temperatury na zewnątrz, zwłaszcza w nocy spadają blisko zera lub poniżej, Policja apeluje o to, aby nie być obojętnym na cudzą krzywdę osób mogących cierpieć z powodu zimna. Na wychłodzenie organizmu są szczególnie narażeni bezdomni, ale także osoby starsze i osoby nietrzeźwe.

Okres jesienno-zimowy to czas, gdy policjanci podczas patroli zwracają większą uwagę na miejsca, gdzie mogą szukać schronienia osoby bezdomne. Są to zazwyczaj pustostany, ogródki działkowe, altanki. Policjanci każdego roku monitorują sytuację tych osób oraz ujawniając takie osoby zawsze informują ich o placówkach, które oferują pomoc osobom bezdomnym.

W przypadku osób nietrzeźwych którzy z powodu wypitego alkoholu, nie odczuwają zimna do zamarznięć najczęściej dochodzi w parkach, na przystankach komunikacji miejskiej i ławkach. W przypadku osób starszych, samotnych do zamarznięć może dochodzić w sytuacjach kiedy osoby takie nie mogą poradzić sobie z codziennymi czynnościami, jak chociażby z napaleniem w piecu.

Policję można również powiadomić za pomocą platformy Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Pamiętajmy jednak, że nie dotyczy to interwencji pilnych lub gdzie zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie. Od ubiegłego roku na KMZB dostępna jest nowa kategoria zgłoszenia: OSOBA BEZDOMNA WYMAGAJĄCA POMOCY. Można skorzystać z tej opcji, gdy jesteśmy w posiadaniu informacji o miejscu, gdzie osoby takie mogą przebywać, koczować czy też spać.

Nanosząc tą kategorię zgłoszenia na mapie policja zweryfikuje informację, kilkukrotnie uda się we wskazaną lokalizację i podejmie odpowiednie kroki, aby pomóc takim osobom. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa dostępna jest przez stronę internetową oraz aplikacje na systemach iOS i Android.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button