AKTUALNOŚCI

Powiat świdnicki: Dworcowej nie będzie?!

We wtorek 8 grudnia ukazały się wyniki naboru do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Jak mówił jeszcze niedawno starosta Łukasz Reszka, Zarząd Powiatu Świdnickiego złożył wnioski o dofinansowanie trzech inwestycji na łączną kwotę około 15 mln zł. Tylko jeden projekt otrzymał dofinansowanie. I nie jest to tak oczekiwana przez mieszkańców Świdnika ulica Dworcowa.

Od początku 2020 roku

Jeszcze w tym roku Zarząd Powiatu informował o tym, że projekt przebudowy ulicy Dworcowej ma zostać zgłoszony do dofinansowania z Funduszu Dróg Samorządowych. Podczas lipcowej nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu, radni zadecydowali o przejęciu od gminy Świdnik ulicy A. Struga, co miało pomóc w pozyskaniu większych zewnętrznych funduszy. Wtedy starosta Łukasz Reszka mówił tak:

„To ważny krok w kierunku przebudowy ul. Dworcowej. Dzięki temu będzie można przystąpić do kompleksowego remontu odcinka drogi od al. Lotników Polskich do skraju lasu”

Wypowiadając się dla gazety Nowy Tydzień (link) Ł. Reszka dodał również, że:

” Jeszcze w tym roku chcielibyśmy rozpocząć prace na odcinku od al. Lotników Polskich (Dworcową z al. Lotników Polskich łączy właśnie ul. Struga – przyp. aut.) do skraju lasu. Po uregulowaniu spraw z własnością działek przystąpimy do drugiej części zadania.”

Z tego pomysłu na dofinansowanie się jednak wycofano…

a wniosek (mimo złożenia go w na przełomie sierpnia i września b.r.) do Funduszu Dróg Samorządowych trafiając ostatecznie do Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Skąd ta decyzja? Jak tłumaczył niejednokrotnie starosta Ł. Reszka i wicestarosta Bartłomiej Pejo, zarówno na łamach prasy jak i na sesjach Rady Powiatu, głównym powodem była możliwość większego dofinansowania. Z RFIL można było bowiem otrzymać nawet 90% kosztów inwestycji, natomiast z FDS około 60%. Całą wartość tej inwestycji wyceniono na około 5 mln zł.

Tymczasem, jak już wiemy, powiat otrzyma dofinansowanie- na modernizację ulic A. Struga i Dworcowej- w wysokości 0%. Choć jeszcze 2 tygodnie temu starosta Ł. Reszka tak odpowiadał na swoim profilu na pytania mieszkańców o tę inwestycje:

Dotacji nie będzie także na remont ulicy Jarzębinowej w Krępcu. Jedynym projektem z trzech, który będzie dofinansowany z rządowego programu to rozbudowa Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Świdniku. Inwestycja szacowana jest na ok. 4,6 mln zł, dofinansowanie wyniesie zaś 4,14 mln zł.

„Skończyła się dobra passa starosty Łukasza Reszki”

komentuje wyniki naboru radny powiatowy i były starosta Dariusz Kołodziejczyk i dodaje: ” Inwestycje drogowe, które do tej pory były realizowane to jeszcze scheda po poprzednim zarządzie i staroście. Skończyły się przygotowane przez nas projekty oraz dokumentacje i ukazała się nieudolność działań obecnego zarządu powiatu i obecnego starosty. W przyszłorocznym budżecie nie będzie, póki co, żadnej inwestycji współfinansowanej ze środków zewnętrznych. O czym to świadczy jeśli nie o braku umiejętności w zarządzaniu powiatem i jego finansami?”– stwierdza D. Kołodziejczyk.

Równie dosadny w opinii jest Jakub Osina, obecnie radny powiatowy. Do roku 2018 pełnił funkcję członka zarządu w powiecie świdnickim, w tamtym czasie zajmował się tematem ulicy Dworcowej:

reklama reklama

” Dokonaliśmy wtedy ogromnego postępu w sprawie -zostało przejętych kilka działek. Ostatecznie remont Dworcowej zablokował wtedy wojewoda Czarnek. Od tamtej, fatalnej dla Świdniczan decyzji, nowe władze powiatu nie zrobiły żadnych widocznych postępów w tej sprawie. Co gorsza lepsza, asfaltowa część Dworcowej uległa w tym czasie degradacji i potrzebny jest remont. Jednak i w tej sprawie nowy zarząd z panami Reszką i Pejo na czele nie daje rady – kolejne wnioski o dofinansowanie są odrzucane, a w projekcie budżetu powiatu na 2020 rok nie ma nawet pozycji dotyczącej Dworcowej. komentuje J. Osina i dodaje, że: „Aby zamknąć ten temat trzeba odważnych decyzji i zmiany władz powiatu – obecny zarząd po prostu nie radzi sobie sobie z inwestycjami. Realizuje w zasadzie głównie te, które przygotował jeszcze poprzedni zarząd.”

Kto jeszcze otrzymał dofinansowanie z rządowego programu i na co?

Na liście opublikowanej przez Lubelski Urząd Wojewódzki (link) znalazły się również:

  1. Gmina Miejska Świdnik, która otrzymała dofinansowanie na rozbudowę budynku oddziałów przedszkolnych Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1 w Świdniku. Planowana powierzchnia użytkowa ok. 300 m2. W ramach zadania zaprojektowano rozbudowę ZSO nr 1 o dwa nowe oddziały, połączone z dwoma istniejącymi segmentami kompleksu szkolno-przedszkolnego w poziomie parteru wraz z urządzeniami budowlanymi i wyposażeniem. Dokumentacja obejmuje również układ komunikacji wewnętrznej.
  2. Gmina Mełgiew- na budowę sali gimnastyczno-sportowej z łącznikiem przy szkole podstawowej w miejscowości Dominów. Powierzchnia użytkowa projektowanego budynku wynosi 417,99 m2, a jego kubatura 3420,91 m3. Wysokość budynku wynosi 11,86 m. Inwestycja obejmuje również zakup wyposażenia i niezbędnych do prowadzenia zajęć sportowych.
  3. Gmina Mełgiew- budowa drogi gminnej nr 105531L – ul. Skośna w m. Nowy Krępiec. Inwestycja polegać będzie na utworzeniu drogi jezdnej o szerokości min. 5 m, budowie równoległej ścieżki pieszo-rowerowej wraz z oświetleniem LED oraz odwodnieniem i kanałem technologicznym. Łączna długość projektowanej drogi to 1,5 km.

Jak mówił podczas wtorkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki między samorządy podzielonych zostało na razie 4,35 mld zł ( z planowanych 6 mld zł), a kolejny nabór na pozostałe 1,65 mld ma ruszyć już wkrótce. Być może wtedy uda się pozyskać pieniądze na ul. Dworcową? Do tematu powrócimy.

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button