AKTUALNOŚCI

Świdnik: „Dzielimy się tym, co mamy.”

Salowe z powiatowego szpitala już po raz kolejny otrzymały pomoc od miejskiego przedsiębiorstwa Pegimek. Tym razem do pracownic ze świdnickiego szpitala trafiły m.in specjalistyczne fartuchy i rękawice.

Praca służby zdrowia w czasach pandemii nie należy do łatwych. Tym bardziej więc ważne, by osoby mające bezpośrednią styczność z chorymi na koronawirusa były odpowiednio zabezpieczone. Maski, fartuchy i rękawice- to obecnie standardowe wyposażenie każdego pracownika. Niestety często potrzeby przewyższają możliwości w pozyskiwaniu takiej zewnętrznej ochrony, dlatego też każda pomoc jest na wagę złota.

Wesprzeć pracowników szpitala, a dokładnie świdnickie salowe, postanowiło więc, po raz kolejny, miejskie przedsiębiorstwo Pegimek. Jak mówi prezes Jerzy Irsak:

„Nasza pierwsza pomoc była bardziej skupiona na maseczkach, bo to były czasy pierwszej fali epidemii. Teraz, natomiast przekazana pomoc jest bardziej medyczna i specjalistyczna. Może nie są to zbyt oszałamiające ilości, ale dzielimy się tym, co mamy.”– stwierdza.

15 litrów płynu do dezynfekcji rąk oraz 10 litrów płynu do dezynfekcji przedmiotów, kilkaset par rękawic nitrylowych bezpudrowych, specjalistyczne maski i kilkadziesiąt kombinezonów ochronnych- tyle środków ochrony udało się przekazać dla pracownic. Wszystko spełnia tzw. wymogi „covidowe” czyli jest odpowiedniej jakości. W miniony czwartek „sprzęt” został przekazany na ręce Wiesławy Zielińskiej przewodniczącej Związku Zawodowego Zespołu Higieny Szpitalnej w świdnickim szpitalu:

„Nie ukrywam, że każda taka pomoc jest nam bardzo potrzebna. Ubrania ochronne czy rękawice musimy zmieniać codziennie po kilka razy. Takich środków więc nigdy nie jest za wiele. Chcemy pracować skutecznie, ale też bezpiecznie. Dziękuję za pomoc zarówno Pegimekowi jak i sekretarz miasta Ewie Jankowskiej. Dobrze wiedzieć, że możemy liczyć na pomoc.” – mówi W. Zielińska.

Przekazane środki ochrony na pewno przyczynią się do poprawy warunków bezpieczeństwa personelu ze świdnickiego szpitala.

” Panie salowe zawsze mogą liczyć na naszą pomoc. Teraz jest specjalny okres i jesteśmy z tego dumni, że możemy pomagać w takich trudnych czasach.”– dodaje prezes J. Irsak.

W tym miejscu przypomnijmy, że w tym roku pomocna dłoń była wyciągana do powiatowego szpitala już wiele razy. Wiosną 50 tys zł na środki ochrony przekazał burmistrz Piask Michał Cholewa. Maseczki przekazywali również prywatni przedsiębiorcy. Wielkie wsparcie powiatowemu szpitalowi przekazała także Gmina Miejska Świdnik. Łącznie było to ponad milion złotych, które zostało przeznaczone na: środki ochrony dla personelu szpitalnego, 3 respiratory, 2 kardiomonitory, centralę monitorującą i 10 pomp objętościowych, 2 urządzenia do dezynfekcji oraz mobilny aparat RTG.

Urząd Miasta przekazał także dotację finansową świdnickiemu szpitalowi w ramach akcji „Bezpieczna Mama”, która ma na celu utworzenie nowej porodówki wraz z modernizacją pomieszczeń w Oddziale Noworodkowym. W związku z tym działaniem przeniesiono już aptekę z czwartego piętra na tzw. „niski parter”- to pierwszy etap prac. Teraz rozpoczną się dalsze działania czyli remont i modernizacja oddziału. Inwestycja wyceniona została na ok. 2,1 mln zł. Wkład szpitala to 300 tys zł, zaś reszta pieniędzy (1,8 mln) zostanie przekazana wyłącznie przez Gminę Miejską Świdnik.

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button