ŻYCIE I STYL

Życie ludzkie w okresie pandemii- podsumowanie działalności świdnickich krwiodawców

                         

Właśnie mija kolejny, 47 już rok działalności świdnickich krwiodawców. To czas na podsumowanie tego, co udało się zdziałać, i czy założone cele zostały osiągnięte? Takie roczne podsumowanie przedstawia Andrzej Słotwiński Prezes Honorowy klubu HDK- PCK im. Bł. Ks.Jerzego Popiełuszki przy „PZL- Świdnik” S.A. Zachęcamy do przeczytania.

” Nikt nie mógł przewidzieć, że świat opanuje tak niebezpieczna pandemia. Jeszcze trzy pierwsze miesiące tego roku to normalne funkcjonowanie. Cele stawialiśmy wysokie, że zabezpieczenie szpitali i ludzi oczekujących na zabiegi operacyjne ratujące życie będzie bezproblemowe. Jednak okrutna pandemia zweryfikowała wszystkie plany. Cieszyliśmy się iż 2019 rok zamknęliśmy rekordowymi wynikami, najlepszymi w ostatnich 15 latach. W 27 akcjach krew oddało wtedy ponad 780 osób. To akcje w PZL- Świdnik, szkoły, kościoły oraz te organizowane w Mełgwi. Pozyskaliśmy 351 litry krwi. To tak jakby podarować życie 55 osobom z pełną wymianą krwi, nie wspominając iż było możliwe przeprowadzenie około 400 zabiegów operacyjnych ratujących życie.

Pandemia nie odpuszcza, ale my także nie odpuszczamy. Nie można było spokojnie patrzeć jak zaczyna brakować krwi. Nasza determinacja spowodowała, że zorganizowaliśmy w tym roku 9 akcji w ambulansie przed zakładem, dwie akcje w Mełgwi, akcję z okazji kolejnej rocznicy Świdnickiego Lipca, przy kościele NMP Matki Kościoła oraz na imieniny św. Kingi przy parafii Św.Kingi. Ostatnia grudniowa akcja: przy zakładzie 13 osób oddało 5.850 l krwi. Może to niewiele, ale jest to spowodowane zmianą terminów z piątku na czwartek i wielu naszych krwiodawców oddaje krew w piątki w RCKiK w Lublinie. Po nowym roku powrócimy do organizacji akcji w piątki. Niestety nie mogliśmy przeprowadzić zaplanowanych akcji w szkołach. Ale pozyskanie w tegorocznych akcjach od 450 osób blisko 203 litry krwi to dar życia dla potrzebujących. Właśnie z przyczyn szalejącej pandemii nie mogliśmy zorganizować corocznego spotkania integracyjnego krwiodawców, ich rodzin, sponsorów, władz samorządowych i PZL-Świdnik. Także coroczne wyróżnienia i odznaczenia dla krwiodawców zostały przełożone. W planie mieliśmy wyjazdy na jubileusze rocznicowe we Włoszech i w kilku klubach HDK w Polsce. Mamy nadzieję iż przyszły rok pozwoli na zrealizowanie tych zaległości.

Mimo tych trudności nasza działalność charytatywna była także prowadzona. Nie zapominamy o tym, że są dzieci potrzebujące pomocy. Uczestniczyliśmy w organizacji Dnia Dziecka przekazując na ten cel wygospodarowane środki finansowe dla placówek w Lublinie, Woli Gałęzowskiej i Rybczewicach. Od kilkudziesięciu lat wspieramy te placówki. Zakupiliśmy także rower dla małego Fabiana z Domu Dziecka. Nie zapominamy, że jesteśmy w przededniu Świąt Bożego Narodzenia, i nie wszystkie dzieci mogą otrzymać świąteczne prezenty. Już przygotowujemy niespodzianki pod choinkę dla dzieci z tych placówek.

Dziękujemy wszystkim krwiodawcom za ten dar życia  w postaci życiodajnych kropli krwi, jaki podarowaliście potrzebującym w 2020 roku. Już planujemy kolejne akcje na przyszły rok. Rozpoczynamy w niedzielę 10 stycznia 2021 roku. Gramy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy. Mamy nadzieję, iż nasza społeczność pomoże i włączy się do naszej akcji ratowania życia. Bo nasza misja ratowania życia nigdy nie zagaśnie i CZŁOWIEK JEST TYLE WART ILE MOŻE PODAROWAĆ DRUGIEMU. A to podziękowanie i przesłanie dla krwiodawców od naszej wiernej miłośniczki:

         Czy czerwoną kroplę swego życia na pewno Mi dasz?

         Ja mam wielką nadzieję, a Ty trochę strachu masz.

         Twoja kropla krwi , to dla Mnie otwarte drzwi.

         Ty Mi ratujesz życie a Ja dzięki składam  Ci ,

         bo chcieć dać – a dać – to dwie sprawy czy wiecie ?

         Jeśli dałeś, to dałeś coś najdroższego na świecie.”

autor Andrzej Słotwiński

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button