AKTUALNOŚCI

Zlikwidowano lokalny punkt Powiatowego Urzędu Pracy w Piaskach

” To działanie ze szkodą dla mieszkańców. Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego zamiast ułatwiać, utrudnia się nam dostęp do załatwiania ważnych spraw”– mówi naszej redakcji mieszkaniec z gminy Piaski, którego zbulwersowała decyzja o zlikwidowaniu Lokalnego Punktu Informacyjno-Konsultacyjnego Powiatowego Urzędu Pracy, który funkcjonował w Piaskach od 4 lat. O powody tego działania pytał podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radny Marcin Najda.

Punkt, o którym mowa powyżej, został utworzony w 2016 roku z inicjatywy ówczesnego Zarządu Powiatu, władz Piask oraz poprzedniego dyrektora PUP- Marcina Trocia. Chodziło o to, by mieszkańcy powiatu spoza Świdnika mogli bezproblemowo i komfortowo załatwić ważne dla nich sprawy. Jak mówił wówczas starosta powiatu świdnickiego Dariusz Kołodziejczyk powodem powstania zamiejscowego punktu, właśnie w Piaskach, były chociażby kwestie komunikacyjne: ” Połączenie ze Świdnikiem nie dla wszystkich jest łatwe i bliskie, dlatego też dobrze, że punkt Powiatowego Urzędu Pracy znajduje się na terenie Piask, a więc w środku powiatu geograficznie oczywiście.”

Jednym z inicjatorów tego pomysłu był również Marcin Najda, sekretarz w Urzędzie Miasta w Piaskach, a obecnie również radny powiatowy. Według niego punkt spełniał swoją rolę i ułatwiał mieszkańcom dokonywanie niezbędnych i istotnych formalności. W związku z tegoroczną pandemią koronawirusa, działalność zamiejscowej jednostki Powiatowego Urzędu Pracy została jednak zawieszona. Już podczas listopadowej sesji Rady Powiatu radny wnioskował do Starosty Łukasza Reszki potrzebę ponownego uruchomienia punktu w Piaskach. Chodziło, by dyżur był tam sprawowany choć raz bądź dwa razy w tygodniu. Wtedy usłyszał odpowiedź, że Zarząd rozpozna się w tej kwestii. Jednak punkt zamiast ponownego otwarcia został zlikwidowany.:

” Moje zdziwienie teraz jest tak wielkie, że nie wiem jak to nawet nazwać.

Otrzymałem od mieszkańców informacje, że z końcem roku 2020 Lokalny Punkt Informacyjny Powiatowego Urzędu Pracy w Piaskach kończy swoją działalność, ma być zamknięty. I moje pytanie jest takie: jakie są przyczyny tej decyzji? Czym kierował się Zarząd podejmując taką decyzję?”– dopytywał podczas sesji radny M. Najda. Zwrócił również uwagę, że właśnie teraz, podczas pandemii działalność Powiatowego Urzędu Pracy jest niezwykle istotna dla mieszkańców:

„Szanowni Państwo w ostatnim okresie, gdy przedsiębiorcy mają tak wiele problemów, pracownicy żyją niejednokrotnie w niepewności tego czy będą mieli pracę, urząd, który powinien być jak najbliżej mieszkańców, zamyka się dla nich. A pragnę przypomnieć, że z tego punktu korzystali nie tylko mieszkańcy gminy Piaski, ale też i część mieszkańców z gminy Trawniki, w dużej mierze mieszkańcy Rybczewic, więc dla mnie jest to decyzja bardzo niezrozumiała. Ja osobiście nie widzę żadnych przesłanek dla których taka decyzja została podjęta.”– argumentował.

reklama reklama

Radny M. Najda pytał także, czy następnym krokiem Zarządu Powiatu będzie zamknięcie zlokalizowanych, również w Piaskach, agend starostwa powiatowego czyli Wydziału Komunikacji i Transportu oraz Wydziału Budownictwa i Geodezji. Taką obawę w rozmowie z nami wyraził również mieszkaniec gminy Piaski, który uważa, że: ” To tylko kwestia czasu, aby i te punkty zlikwidowano. Ze wszystkim będziemy musieli jeździć do Świdnika. A przecież dla władzy powinno się liczyć zdanie mieszkańców, a my jesteśmy za przywróceniem punktu Urzędu Pracy i postawieniem wydziałów w Piaskach.”– stwierdza nasz rozmówca.

Starosta Łukasz Reszka nie odniósł się bezpośrednio podczas sesji do żadnego z pytań zadanych przez radnego M. Najdę, do odpowiedzi wyznaczając obecnego dyrektora PUP Włodzimierza Radka. Niestety ze względu na zdalne obrady i problemy z połączeniem nie udzielił on odpowiedzi bezpośrednio podczas sesji. Ostatecznie wszelkie informacje mają zostać przekazane radnemu w formie pisemnej.

Do tematu powrócimy.

Reklama

Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button