AKTUALNOŚCI

Pożar w wieżowcu- przyczyna i skutki zdarzenia

Do groźnego pożaru doszło wczoraj w Świdniku w 10-piętrowym budynku mieszkalnym (link). Ogniem zajęło się mieszkanie znajdujące się na 9 piętrze wieżowca. Dwie osoby trafiły do szpitala. Stan jednej jest ciężki. Do sprawy zatrzymano 38-letniego mężczyznę. Trwa wyjaśnianie dokładnych okoliczności tego zdarzenia.

Godzina 19.04 w środę 30 grudnia, Straż Pożarna otrzymuje wezwanie do pożaru mieszkania w świdnickim wieżowcu. Na miejscu okazuje się, że płonie mieszkanie na 9 piętrze. Natychmiast na miejsce zostały skierowane wszystkie służby. Łącznie w akcji udział wzięło 13 zastępów Straży Pożarnej: 6 ze Świdnika, 5 z powiatowych OSP oraz 2 z Lublina. Lubelscy strażacy przyjeżdżają z mechanicznymi drabinami o wysokości 37 i 42 metrów. W działaniach udział bierze 44 strażaków. Akcja jest kierowana przez Zastępcę Komendanta Powiatowego PSP w Świdniku bryg. mgr inż. Pawła Belniaka. Na miejscu pojawił się także nadbryg. Grzegorz Alinowski– Lubelski Komendant Wojewódzki PSP.

Podczas akcji gaśniczo- ratowniczej strażacy musieli ewakuować 58 osób. 10 osób trzeba było ściągnąć bezpośrednio z balkonów. Byli to mieszkańcy z lokali usytuowanych głównie na 9 i 10 piętrze wieżowca- ich droga ucieczki została odcięta przez zadymienie na korytarzu. Część osób potrzebowała pomocy ze względu na podtrucie dymem, został im podany tlen. Ewakuowani mieszkańcy zostali tymczasowo umiejscowieni w pobliskiej szkole podstawowej. Świdniczanie pomagali im poprzez przynoszenie ciepłych okryć czy napojów.

W pożarze łącznie poszkodowanych zostało około 18 osób. Dwie przetransportowano do szpitali. Jak informuje rzecznik prasowa świdnickiej policji aspirant Elwira Domaradzka: „Stan jednej z nich – 38-letniej kobiety jest ciężki. Druga osoba pozostała na obserwacji i jej życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Pozostałe osoby wymagające pomocy medycznej otrzymały ją na miejscu w karetkach.” Obecnie poszkodowana kobieta przebywa z poparzeniami w szpitalu w Łęcznej.

Działania strażaków kończą się o godzinie 23.07. Po sprawdzeniu budynku przez strażaków oraz nadzór budowlany mieszkańcy mogli wrócić do swoich mieszkań z wyłączeniem dwóch lokali mieszkalnych (mieszkania w którym wybuchł pożar oraz lokalu bezpośrednio nad nim) Osobom potrzebującym noclegu hotel zapewnił świdnicki Urząd Miasta.

Jak mówi oficer prasowy st. kpt. Paweł Dańko ze świdnickiej KPPSP w pożarze nie było żadnych ofiar śmiertelnych: ” Według pierwszych ustaleń prawdopodobnym powodem zdarzenia było zaprószenie ognia przez użytkowników mieszkania na 9 piętrze wieżowca.” Wszystkie informacje będą weryfikowane, a dokładna przyczyna pożaru badana przez biegłych.

Świdnicka policja dodaje, że do sprawy został zatrzymany 38-letni mężczyzna, który zajmował lokal objęty pożarem. W chwili zatrzymania był nietrzeźwy.

Dzisiaj na miejscu trwają czynności policyjne z udziałem biegłych. Jak mówi st. kpt. P. Dańko: „ Według wstępnych szacunków, koszt strat związanych z pożarem to około 300 tysięcy złotych, w tym budynki 50 tys. zł. Doszczętnie spalone zostało mieszkanie w którym wybuchł pożar. Lokal pod nim został zalany wodą w trakcie gaszenia ognia. W części okien, w związku z wysoką temperaturą, popękały szyby oraz ściany. Zniszczona jest część elewacji budynku.” – dodaje, że podczas swoich działań strażacy musieli wyważyć także drzwi do niektórych mieszkań w celu sprawdzenia czy nie przebywają w nich ludzie.

Dzisiaj na miejscu trwają czynności policyjne z udziałem biegłych.

źródło: KPP w Świdniku, KPPSP w Świdniku

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button