EDUKACJA

W ostatnim tygodniu ferii nauczyciele będą testowani na koronawirusa

Podczas drugiego tygodnia ferii będzie przeprowadzone testowanie na obecność koronawirusa nauczycieli nauczania początkowego w całym kraju – zapowiedział wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski.

Szef resortu zdrowia poinformował w radiu TOK FM, że projekt testowania nauczycieli pod kontem zakażenia COVID-19 został rozszerzony. Będą testowani nie tylko, jak wcześniej zakładano, nauczyciele z trzech województw południowej Polski, ale z całego kraju.

„Chodzi o tych nauczycieli, którzy pójdą do szkół w pierwszej kolejności – nauczania początkowego” – zapowiedział. Niedzielski poinformował też, że pedagodzy będą badani testem PCR-owym. „Nie tymi szybkimi, ale tymi dokładnymi”. Jak dodał, testowanie zostanie przeprowadzone także zbiorowo. „Pobierane jest np. 10 próbek i w przypadku, jeśli wśród nich wyjdzie jakiś pozytywny wynik, to będzie prowadzone indywidualne testowanie”.

Minister poinformował też, że testowanie wśród nauczycieli będzie prowadził sanepid w kooperacji z kuratoriami. „Sanepid już zebrał zapotrzebowanie na testy nauczycieli klas najmłodszych, nauczania początkowego, to jest 190 tys. chętnych na przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem roku szkolnego po feriach. Czyli to jest 190 tys. nauczycieli klas 1-3 do przetestowania się w drugim tygodniu ferii” – przekazał w środę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

„To testowanie będzie odbywać się między 11 a 15 stycznia. W weekend przed 18 stycznia, czyli 16-17 stycznia, będą tak naprawdę opracowywane wszystkie sygnały epidemiczne, ewentualnie płynące z tego testowania” – podał. O powrót do nauki stacjonarnej dzieci z klas 1-3, co – jak wynika ze wstępnych założeń – miałoby się stać po zakończeniu kwarantanny narodowej, czyli 18 stycznia pytany był wczoraj również premier Mateusz Morawiecki.

Zaznaczył, że trzeba obserwować ryzyko trzeciej fali pandemii oraz tempo szczepień. „Szczepienia dopiero zaczynamy, więc trudno w oparciu o sam proces szczepień mieć nadzieję, że już pod koniec stycznia znaczna część populacji Polaków będzie zaszczepiona” – powiedział szef rządu. Jak dodał, „widzimy wokół nas, że rośnie trzecia fala koronawirusa”. „Musimy być jak najmądrzejsi przed szkodą. Dzisiaj nie potrafimy i nie chcemy wręcz określać, co się dokładnie zdarzy za miesiąc, bo byłoby to przedwczesne, byłoby czymś, co może nie uwzględniać zasadniczych zmian w rozwoju pandemii, które mogą pojawić się po Nowym Roku” – powiedział premier.

Zaznaczył, że rząd zdecydował się na zamknięcie szeregu obszarów gospodarczych i „dziś już widać, że to była bardzo dobra decyzja, że wiele innych krajów też zamyka dzisiaj, po Nowym Roku, szereg sektorów gospodarczych”.

„Chcemy przyspieszyć szczepienia. Mamy cały czas bardzo wysoka bazę i możliwości testowania i nie wykluczamy, że powrót dzieci z klas 1-3 czy 1-4 będzie możliwy, ale na pewno nie możemy tego przesądzić, nie możemy powiedzieć, że tak się na pewno stanie, ponieważ będzie to zależało do sytuacji za dwa tygodnie i od naszej odpowiedzialności, od naszej wspólnej odpowiedzialności” – powiedział Morawiecki.

W tym roku szkolnym, ze względu epidemię, ferie odbywają się dla wszystkich uczniów w jednym terminie – trwają od 4 do 17 stycznia.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button