EDUKACJA

Najmłodsi wracają do szkół, obostrzenia zostają

Od 18 stycznia wznowione będzie nauczanie stacjonarne w klasach I-III szkół podstawowych – poinformował wczoraj minister zdrowia Adam Niedzielski. „Musimy ważyć z jednej strony ryzyko pandemiczne, a z drugiej koszty tego, że najmłodsze dzieci nie chodzą do szkoły. Szkody z nieprzebywania uczniów z klas 1-3 w grupie rówieśniczej, nie równoważą w naszej ocenie ryzyka pandemii” – mówił na konferencji prasowej szef Ministerstwa Zdrowia.

„Od 18 stycznia zdecydowaliśmy się po pierwsze o utrzymaniu wszystkich dodatkowych obostrzeń oprócz uruchomienia nauczania stacjonarnego w klasach I-III w szkołach podstawowych” – poinformował. Jak podkreślił, w Polsce mamy obecnie do czynienia ze stabilną sytuacją, jeśli chodzi o rozwój epidemii. „Wszędzie w Europie widać narastającą III falę. Widzimy w Czechach i na Słowacji, że sytuacja ulega pogorszeniu”. Zauważył, że kraje ościenne wydłużają termin trwania wprowadzonych obostrzeń, podejmują „konserwatywne i asekuracyjne” decyzje.

Tymczasem w Polsce – jego zdaniem – sytuacja jest stabilna. „Nie mamy żadnego skoku zachorowań. Nie mamy dynamicznego wzrostu czy zgonów, czy obłożenia szpitalnego. Poziom zajętości respiratorów, łóżek nadal waha się poniżej 50 proc.” Podkreślił także, że biorąc pod uwagę wykorzystanie łóżek przeznaczonych dla pacjentów z COVID-19, istnieje duży bufor bezpieczeństwa.

„Ponowne uruchomienie nauczania stacjonarnego dla klas 1-3 jest decyzją bardzo ważną, bo nauczanie zdalne w najmłodszych grupach jest najmniej efektywne oraz najbardziej uciążliwe dla uczniów, nauczycieli i rodziców” – powiedział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. „Mam pełne przekonanie, że jesteśmy najlepiej jak to możliwe przygotowani do powrotu dzieci z klas 1-3 do szkół” – zaznaczył.

Przypomniał, że w porozumieniu z resortem zdrowia i Głównym Inspektorem Sanitarnym wypracowane zostały wytyczne w sprawie bezpiecznego prowadzenia nauczania w dobie epidemii.

Jak poinformował minister edukacji, decyzja w sprawie ewentualnego utrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców tej grupy dzieci będzie podejmowana przez resort pracy.

Restrykcje będą obowiązywać do 31 stycznia

Utrzymany zostanie zakaz zgromadzeń powyżej pięciu osób, obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej i zachowania dystansu 1,5 m. Wciąż zamknięte będą restauracje, które mogą serwować dania tylko na wynos, a w sklepach i galeriach handlowych czynne będą tylko niektóre sklepy (jeden klient na 15 m kw.).

Jak przypomina KPRM, czynne mogą być jedynie hotele pracownicze oraz hotele dla medyków. Ponadto do końca stycznia zamknięte pozostaną stoki narciarskie, boiska, siłownie, centra sportowe. Po przyjeździe do Polski transportem zbiorowym nadal będzie obowiązywała 10-dniowa kwarantanna.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button