AKTUALNOŚCI

Uwaga na oszustów!

Coraz więcej użytkowników portalu ogłoszeniowego OLX.pl pada ofiarą oszustów. Nowa metoda ich działania skupia się na osobach, które wystawiają przedmioty na sprzedaż. Od początku tego roku świdnicka policja odnotowała już dwa takie przypadki.

Policja apeluje o zachowanie szczególnej rozwagi i ostrożności podczas transakcji internetowych. Pomysłowość oszustów nie zna granic. Ciągle pojawiają się nowe metody. Jeżeli chodzi o portale aukcyjne i ogłoszeniowe do tej pory najczęściej ofiarami oszustów padały osoby kupujące, które po opłaceniu transakcji nie otrzymywały towaru, a kontakt ze sprzedającym się urywał.

Tym razem przestępcy wzięli sobie na celownik osoby, które sprzedają swoje towary w sieci.

W powiecie świdnickim przyjęto dwa zawiadomienia od osób pokrzywdzonych. W jednym przypadku mężczyzna wystawił do sprzedaży opony, a stracił pieniądze w kwocie ponad 1000 złotych, w drugim przypadku kobieta wystawiła do sprzedaży sukienkę, a straciła ponad 500zł.

Nowa metoda polega na tym, że sprzedający otrzymuje wiadomość od kupującego, że zapłacił już za przedmiot i prosi o wejście w link do potwierdzenia płatności. Najczęściej wiadomości takie od kupujących pojawiają się poza portalem ogłoszeniowym, najczęściej w komunikatorze.

Po kliknięciu linku pojawia się strona łudząco podobna do strony portalu ogłoszeniowego i znajduje się na niej formularz z prośbą o podanie danych karty, stanu konta oraz kodu weryfikacyjnego. Tym sposobem oszust ma już wszystkie dane, aby dokonać kradzieży pieniędzy z konta.

Jak nie dać się oszukać?

Czytać SMS-y od banków zwracając uwagę na to co się autoryzuje
Poznać zasady zasady bezpieczeństwa swojego banku i stosować się do nich
Podczas korzystania z portali ogłoszeniowych mieć ograniczone zaufanie do potencjalnych kontrahentów
Rozliczać się przez dany portal
Unikać bezpośrednich transakcji
Uważać na próby nawiązania kontaktu poza portalem, np. przez komunikatory
Zwracać uwagę na adres widoczny w przeglądarce na formularzach, gdzie jesteśmy proszeni o wpisywanie swoich danych
Zwracać uwagę na poprawność językową strony, na której przekazuje się dane karty, gdyż fałszywe strony często zawierają błędy, są napisane niegramatycznie

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button