AKTUALNOŚCI

Od 1 lutego rusza przyjmowanie elektronicznych wniosków o 500 plus

„Ponieważ okres rozliczeniowy tego świadczenia kończy się w roku 2021, trzeba złożyć nowe wnioski na okres od 1 czerwca 2021 r. do 30 maja 2022 roku” – mówiła wczoraj minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Przypomniała, że wnioski o 500 plus można składać przez bankowość elektroniczną, system Empatia oraz PUE ZUS. „Drogą papierową będzie można składać wnioski w urzędzie na terenie swojej gminy, czy też wysyłać pocztą, od 1 kwietnia tego roku” – podkreśliła szefowa resortu.

„Ważne jest to, że każdemu z państwa, ale też i nam zależy, abyście państwo zachowali ciągłość wypłaty świadczeń. A więc, jeżeli państwo złożycie wnioski do kwietnia, wtedy nie będzie przerwy w wypłacie świadczenia 500 plus”. „Zachęcamy do skorzystania z drogi elektronicznej, która ruszy 1 lutego 2021 roku”. Minister podsumowała, że dotychczas w ramach programu 500 plus przekazano ponad 134 mld zł. „To jest największe wsparcie, jakie zostało zaproponowane polskim rodzinom po okresie transformacji. (…) Miesiąc w miesiąc razem z pieczą zastępczą 6,6 mln dzieci otrzymuje świadczenie 500 plus” – zaznaczyła.

Ministerstwo Rodziny i Polityki społecznej poinformowało, że złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku o świadczenie wychowawcze na kolejny okres w terminie do 30 kwietnia oznacza przyznanie oraz wypłatę świadczenia za czerwiec maksymalnie do 30 czerwca tego roku.

W przypadku kompletnych i prawidłowo wypełnionych wniosków złożonych w okresie od 1 do 31 maja danego roku, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do 31 lipca tego roku. Jeżeli osoba ubiegająca się o świadczenie wychowawcze złoży wniosek wraz z wymaganymi dokumentami w okresie od 1 czerwca do 30 czerwca danego roku, ustalenie oraz wypłata przyznanego świadczenia z wyrównaniem od czerwca nastąpi nie później niż do dnia 31 sierpnia tego roku.

Resort zastrzegł jednocześnie, że złożenie wniosku później, czyli po 30 czerwca, oznacza, że prawo do świadczenia wychowawczego zostanie ustalone, a świadczenie wypłacone od miesiąca złożenia wniosku. Tylko złożenie wniosku do końca czerwca 2021 r. gwarantuje, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button