AKTUALNOŚCI

Trawniki: Już niedługo w OSP pojawi się lekki wóz ratowniczo-gaśniczy

Na stronie BIP Gminy Trawniki pojawiła się informacja dotycząca zapytania ofertowego na zakup lekkiego samochodu ratowniczo – gaśniczego dla OSP w Trawnikach. Kolejne auto to bardzo potrzebna inwestycja, która pomoże w utrzymaniu bezpieczeństwa w gminie.

„W naszej gminie jest specyficzna sytuacja, bo jest tu kilkadziesiąt bardzo wąskich dróg i taki pojazd jest potrzebny by strażacy mogli szybko reagować w razie zagrożenia.” – mówi o powodach zakupienia akurat lekkiego samochodu ratowniczo- gaśniczego wójt Gminy Trawniki Damian Daniel Baj.

Jednocześnie wójt D. Baj wyjaśnia, że zakupiony samochód będzie pochodzić z rynku wtórnego głównie ze względu na brak możliwości zewnętrznego dofinansowania do zakupu akurat pojazdu tego typu. Plany, co do zaopatrzenia OSP Trawniki w kolejny samochód, były już w zeszłym roku, jednak ze względu na pandemię koronawirusa, inwestycja została przesunięta na rok bieżący.

A wszystko udało się zorganizować dzięki ofiarności mieszkańców i zaangażowaniu OSP…

Należy podkreślić, że największą zasługę, w staraniach o wóz dla OSP, mają strażacy i sami mieszkańcy, bo choć Gmina Trawniki współfinansuje zakup, to jednak dzięki ofiarności Trawniczan, i sprawnym działaniom związanym ze zbiórką funduszy, zakup auta będzie możliwy.

„Gdy strażacy z Trawnik przyszli do urzędu przedstawić swoje potrzeby, obiecałem im pomóc. I to nie tylko w kwestii dofinansowania do wozu. Pomogliśmy także w zbiórce poprzez przygotowanie plakatów i ogłoszenia na ten temat. Strażacy zaś sami zbierali fundusze wśród mieszkańców Trawnik czy Trawnik Kolonii oraz poprzez wpłaty internetowe. Jak widać udało się za co należy się im ogromny szacunek i oczywiście podziękowania.” – mówi wójt gminy D. Baj.

Z kolei Dariusz Kołodziejczyk sekretarz Gminy Trawniki a jednocześnie Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Świdniku, dodaje, że: „Gmina na ten cale ma w swoim budżecie 70 000 zł, całość inwestycji to kwota około 120 000 zł. Aby więc udało się zakupić samochód strażacy zorganizowali zbiórkę wśród lokalnych mieszkańców. Udało się zebrać brakujące fundusze, czyli około 50 000 zł.”

Wójt D. Baj podkreśla także, że cieszy się, iż ta ofiarność i duży odzew podczas zbiórki scalający społeczeństwo zostały dostrzeżone przez Radę Gminy, która przychyliła się do potrzeb strażaków. A co należy jeszcze podkreślić, OSP Trawniki jest często w czołówce dotyczącej ilości wyjazdów w ciągu roku w całym województwie. Tym bardziej więc lekki wóz ratowniczo- gaśniczy pomoże im sprawnie realizować ich zadania.

„Właśnie z potrzeby mobilności a także znając wartość bojową OSP Trawniki oraz ilość pożarów czy innych zdarzeń np. drogowych taki wóz potrzebny będzie strażakom do szybkiej reakcji. Mamy nadzieję, że uda się zakupić sprawny samochód, który posłuży właśnie do tych celów.” – podkreśla wójt.

Czas na złożenie ofert dotyczących zakupu auta upływa 5 lutego bieżącego roku. Przedmiotem zamówienia jest samochód używany, który musi spełniać określone warunki techniczne. Szczegółowe dane i dokumenty można znaleźć pod poniższym linkiem:

https://ugtrawniki.bip.lubelskie.pl/index.php?id=110&p1=szczegoly&p2=1595195

Jeśli pojawią się oferty spełniające wszystkie wymagania wóz, który będzie własnością OSP Trawniki, będzie do dyspozycji strażaków prawdopodobnie w okolicach kwietnia bieżącego roku.

źródło: www.trawniki-online.pl

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button