AKTUALNOŚCI

W tym tygodniu możliwe decyzje ws. dalszego otwierania gospodarki

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział wczoraj, że jeśli utrzyma się trend poprawy wskaźników dotyczących epidemii, to w tym tygodniu rząd może zaproponować kolejne reguły stopniowego otwierania gospodarki.

Jak mówił Morawiecki, pojawiła się „stabilizacja danych, które są nieco lepsze i mamy ogromną nadzieję, że ten trend będzie kontynuowany”. „Obserwujemy spadek liczby zajętych łóżek, spadek liczby zajętych respiratorów. To jest też dobry sygnał i oby ten trend był kontynuowany, to już w tym tygodniu będziemy chcieli przedstawić kolejne reguły, które będą obowiązywać w najbliższym czasie, tak żeby w delikatny, chirurgiczny sposób, ale jednocześnie krok po kroku otwierać gospodarkę na, mam nadzieję, nadchodzący lepszy czas” – dodał szef rządu.

„Obecnie przyglądamy się bardzo dokładnie, w jaki sposób w nowym protokole sanitarnym można by było luzować restrykcje w niektórych miejscach, zwłaszcza jeżeli w najbliższych paru dniach potwierdzą się pozytywne dane dotyczące liczby zakażeń, liczby zgonów, ale także zajętości łóżek covidowych, respiratorów, a także dane dotyczące pandemii wokół nas, w innych krajach Unii Europejskiej”.

Morawiecki podkreślił, że „najważniejsze jest pomóc polskim przedsiębiorcom przetrwać ten trudny okres, te najbliższe kilka tygodni”. „Żeby tak się stało, postanowiłem przedłużyć program bezzwrotnych dotacji 5 tys. zł na jednoosobową działalność gospodarczą dla każdej mikrofirmy, która jest dotknięta spadkiem przychodów; tam są kryteria 40 proc. względem poprzedniego miesiąca. To jest kolejne 2,5 mld zł z budżetu państwa polskiego na ratowanie polskich przedsiębiorców” – dodał.

Jak przypomniał, strategia rządu zakłada utrzymywanie wysokiego poziomu dyscypliny społecznej przy otwieraniu gospodarki. W kontekście wydarzeń z Rybnika, gdzie policja interweniowała w klubie muzycznym, premier zapewnił, że służby będą w dalszym ciągu kontrolowały czy ustalone reguły są we właściwy sposób przestrzegane.

Morawiecki zwrócił uwagę, że w takich miejscach jak dyskoteki, gdzie ludzie przebywają ze sobą przez dłuższy czas na niewielkiej powierzchni, ryzyko zakażeń jest szczególnie duże. „Dlatego chcę podkreślić, że trzeba przestrzegać reguł i my będziemy robili wszystko, żeby te reguły były przestrzegane. Jeśli dochodzi do strat, do jakichś uszczerbków materialnych, to osoby, które stoją za przeprowadzeniem tego typu działań powinny za to również odpowiadać, ponieważ wszyscy muszą przestrzegać obowiązującego prawa”.

Premier mówił też, że największa proporcjonalnie pomoc płynie do branży gastronomicznej, która jest najdłużej zamknięta z powodu pandemii. Przypomniał, że do przedsiębiorców została przekazana pomoc w wysokości 200 mld zł.

Podkreślił, że do przedsiębiorców z branży gastronomicznej należy podejść „z pełną empatią i zrozumieniem”. „Tutaj też płynie proporcjonalnie największa pomoc”.

„Co do pozwów, mam nadzieję, że – jeśli nawet do nich dojdzie – to będzie można pokazać w proporcji do innych krajów, jak państwo polskie pomogło i czy zrobiło wszystko, co w naszej mocy kosztem dzisiaj już kwoty bliskiej 200 miliardów złotych” – powiedział Morawiecki.

„Mam nadzieję, że jak chociaż trochę opadnie kurz, kiedy ten system szczepienia już będzie przynosił swoje pozytywne owoce, to i te emocje opadną. A my będziemy starali się poprzez +Nowy Polski Ład+ doprowadzić do szybkiego, bardzo szybkiego odbicia gospodarczego” – zadeklarował szef rządu. Jak mówił, propozycje rządu obejmą zestaw wielu bardzo zaawansowanych instrumentów finansowych, regulacyjnych i różnego rodzaju pomysłów dla przedsiębiorców. „Biznesowych pomysłów, które mają pomóc polskiej gospodarce” – dodał.

Zgodnie z wcześniejszą zapowiedzią premiera „Nowy Polski Ład”, zawierający przede wszystkim plany inwestycyjne, ale także propozycje dotyczące wielu dziedzin życia społecznego oraz gospodarczego w czasie po pandemii, ma być zaprezentowany w najbliższym czasie. Jak tłumaczył w drugiej połowie stycznia, w ramach programu, rząd zaproponuje cały szereg projektów infrastrukturalnych i innowacyjnych.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button