AKTUALNOŚCI

Ruszają szczepienia nauczycieli

Wczoraj szef kancelarii premiera Michał Dworczyk, minister edukacji Przemysław Czarnek oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poinformowali o decyzjach w sprawie szczepień nauczycieli i personelu żłobków. „W przyszłym tygodniu rozpoczynamy szczepienia nauczycieli, którzy pracują stacjonarnie w szkołach, przedszkolach i żłobkach. 6 lutego trafi do Polski pierwsza dostawa szczepionki Astra Zeneca – ok. 120 tys. dawek tej szczepionki” – powiedział minister Michał Dworczyk.

Nauczyciele i opiekunowie będą szczepieni w szpitalach węzłowych. Szczegóły szczepień będą ustalane między dyrektorami szkół a przedstawicielami szpitali węzłowych.

„Za tydzień w piątek odbędą się pierwsze szczepienia i mamy nadzieję, że w ciągu lutego uda nam się zaszczepić nauczycieli i przejdziemy do dalszych grup z etapu 1c – funkcjonariuszy policji, służb mundurowych i wszystkich tych grup z etapu 1c” – zaznaczył minister Dworczyk.

Minister przedstawił sposób rejestracji. „Od poniedziałku każdy nauczyciel, który chce się zaszczepić, może się zgłosić do dyrektora, a dyrektorzy dzięki SIO (System informacji Oświatowej) będą mogli zgłosić, jednym kliknięciem zarejestrować nauczyciela do szczepienia”. Jak wyjaśniał, tą samą drogą dyrektor otrzyma komunikat dla nauczycieli, kiedy i gdzie mają się zgłosić do szczepienia.

W pierwszej kolejności mają być zaszczepieni nauczyciele, którzy pracują dzisiaj w trybie stacjonarnym: nauczyciele wychowania przedszkolnego, pomoc nauczyciela, pomoc wychowawcy, nauczyciele klas I-III szkół podstawowych, szkół specjalnych, nauczyciele i instruktorzy praktycznej nauki zawodu, a także pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych.

Jak wyjaśniono podczas konferencji, szczepienia w tej grupie dotyczą nauczycieli, a nie pracowników niepedagogicznych; nauczyciele powyżej 60 roku życia będą szczepieni jako seniorzy wraz ze swoją kohortą wiekową.

Minister Marlena Maląg poinformowała, że od 8 lutego opiekunowie w żłobkach, klubach dziecięcych, ale także pracujący w pieczy zastępczej będą mieli możliwość zapisywania się na szczepienia. Rejestracja będzie odbywała się za pomocą specjalnego formularza on-line udostępnionego przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button