ŻYCIE I STYL

Nie pozwól dziecku wylogować się z życia

Rusza kolejna 15. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno- edukacyjnej Forum Przeciw Depresji, która będzie przebiegała pod hasłem „Nastoletnia depresja. Życie w trybie online/offline – nie pozwól dziecku wylogować się z życia”. Celem tegorocznej edycji kampanii – podobnie jak poprzednich – jest uwrażliwienie dorosłych na problem depresji wśród nastolatków, a także przekazanie im praktycznych wskazówek: jak rozpoznać chorobę u dziecka, jak z nim rozmawiać i wspierać w chorobie i gdzie szukać pomocy, ale dodatkowo chcemy zwrócić uwagę na to, jak pandemia wpłynęła na zdrowie psychiczne dzieci i młodzieży.

Dlatego już w pierwszym półroczu 2021 roku odbędzie się 5 bezpłatnych szkoleń online dla nauczycieli oraz dzień otwarty dla rodziców z wykładami ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii dziecięcej wraz z bezpłatnymi konsultacjami online z lekarzem psychiatrą.

Depresja stanowi poważny problem wśród nastolatków, to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów. Według policyjnych statystyk tylko w 2020 roku aż 107 polskich nastolatków odebrało sobie życie, a 843 podjęło próbę samobójczą. Skala problemu może być jednak znacznie większa, bowiem wyniki badania Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę na próbie reprezentatywnej pokazują, że 7% osób w wieku 13-17 lat deklaruje, że choć raz podjęło próbę samobójczą.

-Psychika nastolatka nie jest w pełni stabilna, gdyż dojrzewanie to czas silnych emocji i skrajności, warto jest jednak pamiętać, że u części nastolatków obserwowane zmiany w funkcjonowaniu trudno powiązać z buntem okresu dorastania lub modą. Dlatego bardzo ważna jest w takich sytuacjach dobra relacja z rodzicami lub z inną osobą, która pomoże dziecku w przetrwaniu kryzysu. Brak takiej osoby może się wiązać z dużym obciążeniem. – zaznacza dr Tomasz Srebnicki z Kliniki Psychiatrii Wieku Rozwojowego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego.

Dla 75 proc. młodzieży największym problemem jest brak kontaktu z rówieśnikami. To ograniczenie kontaktów towarzyskich jest dla nich wyjątkowo trudne, ponieważ w okresie dojrzewania to właśnie rówieśnicy i budowanie relacji z nimi są najważniejsze. Zdalna nauka i wielogodzinna praca przy komputerze skutkuje przemęczeniem, a izolacja społeczna wzmaga lęki oraz poczucie zagrożenia związanego z pandemią SARS-COV-2, która niejednokrotnie stała się wyzwalaczem depresji. Do tego dochodzą konflikty w domu, w obliczu których dzieci pozostają bez wsparcia.

„Niezwykle istotna jest umiejętność dostrzegania najmniejszych zmian w zachowaniu dzieci, które w sposób nieoczywisty wołają o pomoc. Wielu osobom wydaje się, że nastolatek doświadczający kryzysu to ktoś, kto chodzi cały czas przygnębiony, unika kontaktu wzrokowego – nie jest to prawda. Wciąż istnieje dużo stereotypów zarówno na temat zaburzeń psychicznych, jak i samobójstw. Tymczasem niedostrzeżenie problemu na czas może nieść za sobą najgorsze konsekwencje z możliwych, kiedy zdrowie czy życie jest zagrożone” – zaznacza Lucyna Kicińska z Polskiego Towarzystwa Suicydologicznego.

„Organizując kolejną, 15. edycję kampanii Forum Przeciw Depresji przede wszystkim położyliśmy nacisk na to, aby w bardzo realny sposób dotrzeć ze wsparciem do nauczycieli oraz rodziców w postaci aktywności edukacyjnych. Jest to odpowiedź na bieżące potrzeby, wynikające z trwającej pandemii oraz przeniesienia w znacznej mierze życia zawodowego i edukacji w tryb zdalny, przez co wiele osób czuje się samotnymi i przytłoczonymi przymusem pozostawania w domu. Jest to szczególnie trudne dla dzieci i młodzieży, które mają ograniczony kontakt z rówieśnikami, a dodatkowo spędzają dużo czasu w domu. Często powoduje to frustrację i wpływa na ich stan psychiczny. Młodzi czują się przemęczeni, osamotnieni, nie otrzymują właściwego wsparcia i zrozumienia od najbliższych – rodziny czy otoczenia. A to właśnie dzięki najbliższym nastolatkowie mają szansę poradzić sobie z problemami i wyjść z kryzysu” – podkreśla Ewa Ciepałowicz organizatorka kampanii Forum Przeciw Depresji.

Aktywności i działania edukacyjne online zaplanowane w ramach kampanii:

SZKOLENIA DLA NAUCZYCIELI ONLINE

Do czerwca 2021 roku w ramach kampanii zostanie zorganizowanych 5 szkoleń online dla nauczycieli na temat depresji wśród młodzieży. Podczas spotkań z ekspertami nauczyciele, ale też pedagodzy czy psychologowie szkolni otrzymają gotowe narzędzia do tego, aby samodzielnie przeprowadzić lekcję nt. depresji dla swoich uczniów. Zdobędą też wiedzę, która wyczuli ich na subtelne sygnały, wołania dzieci o pomoc, których mogą nie dostrzec rodzice, najbliżsi. Dzięki internetowej wersji szkoleń mogą w nich wziąć udział uczestnicy z całej Polski.

Celem szkolenia jest przekazanie nauczycielom wiedzy merytorycznej oraz praktycznych wskazówek i narzędzi, które umożliwią im przeprowadzenie lekcji na temat depresji.

Terminy zaplanowanych szkoleń 2021

· 11.02 (czw.), godz. 14:00;

· 25.02 (czw.) godz. 10:00;

· 10.03 (śr.) godz. 14:00;

· 30.03 (wt.) godz. 14:00;

· 21.04 (śr.) godz. 14:00.

W każdym szkoleniu może wziąć udział 1000 uczestników. Jest więc szansa przeszkolenia w krótkim czasie aż 5000 nauczycieli w całym kraju.

DZIEŃ OTWARTY / 20 lutego 2021 r. / godz. 16:00-21:00

Tradycyjnie w drugiej połowie lutego będzie miał miejsce dzień otwarty 0 tym razem w wersji online, w ramach którego odbędą się:

· W godz. 16:00-19:00 bezpłatne wykłady ekspertów z dziedziny psychiatrii i psychologii dzieci i młodzieży dla wszystkich zainteresowanych, szczególnie dla rodziców nastolatków.

W programie m.in.: informacje jak rozpoznać depresję u nastolatka, jak wspierać dzieci w chorobie i w trudnym czasie pandemii, dlaczego dzieci coraz częściej chcą „się wylogować” z życia, wskazówki jak rozmawiać z dzieckiem, jak komunikować gotowość do rozmowy, jak pytać o emocje i uczucia nastolatka oraz gdzie szukać pomocy.

· W godz. 19:00-21:00 czat z lekarzem psychiatrą (online).

BEZPŁATNE KONSULTACJE 22-26 lutego 2021 r. / godz. 17:00-19:00

Przez cały rok można odwiedzać stronę internetową www.forumprzeciwdepresji.pl oraz fanpage na Facebooku https://www.facebook.com/ForumPrzeciwDepresji, tam na bieżąco umieszczane są wszystkie ważne informacje o kampanii.

Patronat merytoryczny kampanii udzieliło Polskie Towarzystwo Psychiatryczne, partnerami są: Fundacja Edukacji Społecznej, Porozmawiajmy.edu.pl oraz kampania Twarze Depresji. Patronat Honorowy nad szkoleniami dla nauczycieli objął Minister Edukacji Narodowej.

Źródło: Forum Przeciw Depresji/PAP MediaRoom

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button