AKTUALNOŚCI

Niepożądane odczyny po szczepionce ma kilkudziesięciu nauczycieli

W całym kraju jest kilkadziesiąt zgłoszeń niepożądanych odczynów poszczepiennych u nauczycieli – poinformował wczoraj rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Odnosząc się do doniesień, jakoby w Łódzkiem notowana była wyjątkowa duża liczba niepożądanych odczynów u nauczycieli po iniekcji preparatem od AstraZeneca, rzecznik MZ kategorycznie zaprzeczył. „Dementujemy, że w Łodzi i Tomaszowie Mazowieckim są wyjątkowo duże liczby NOP-ów” – powiedział Andrusiewicz.

„Od piątku po podaniu preparatu AstryZeneki w woj. łódzkim zgłoszono osiem NOP-ów. Wszystkie w Łodzi – siedem lekkich i jeden poważniejszy. Nie ma tam żadnego zmasowanego występowania odczynów poszczepiennych”.

Dodał, że kilkadziesiąt niepożądanych odczynów po szczepionce AstraZeneca stwierdzono w całym kraju, a nie w skali jednego województwa. W zamieszczonym na rządowych stronach bieżącym raporcie o niepożądanych odczynach poszczepiennych po zastrzykach przeciw COVID-19 podano w środę przed południem, że do Państwowej Inspekcji Sanitarnej wpłynęło od 27 grudnia 2020, gdy rozpoczęły się szczepienia, 1950 zgłoszeń.

1635 odczynów sklasyfikowano jako łagodne, objawiające się zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia.

reklama reklama

Niepożądany odczyn poszczepienny to występujące w określonym czasie po iniekcji pogorszenie stanu zdrowia. Odczyny mogą mieć łagodną, poważną lub ciężką postać.

Inne odczyny – poza łagodnymi, czyli zaczerwienieniem i krótkotrwałą bolesnością w miejscu wkłucia – jakie zgłoszono, to m.in. ból głowy, omdlenie, duszność, gorączka i zawroty głowy.

źródło: Serwis Samorządowy PAP

Reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button