AKTUALNOŚCI

Zmarła Urszula Radek

Odeszła legenda świdnickiej „Solidarności” i wieloletnia prezes Komitetu Pomocy SOS „Solidarność”. Urszula Radek Urodziła się 1 listopada 1934 r. w Rejowcu. Pracę zawodową rozpoczęła w 1953 r. Po ukończeniu nauki w Technikum Budowy Samochodów trafiła do WSK Świdnik. Jako technolog przepracowała przy budowie śmigłowca 38 lat. W 1990 r. odeszła na emeryturę.

Była członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w WSK. Włączyła się w akcję organizowania strajku oraz pomocy dla strajkujących. Została członkiem podziemnej Komisji Zakładowej, odpowiadając za sprawy socjalne.

Była współzałożycielką stowarzyszenia Komitet Pomocy SOS „Solidarność”, którego celem jest niesienie pomocy najbiedniejszym. Jej wielki takt pozwalał na sprawiedliwe i nieponiżające ludzi udzielanie pomocy.

W 1996 roku otrzymała tytuł „Świdniczanka Roku”. Była laureatką medalu „Ludziom Gorących Serc” z 1999 roku, Złotego Krzyża Zasługi (2001). Otrzymała ogólnopolski tytuł „Społecznik Roku 2002″. W 2012 roku została laureatką nagrody Angelus, przyznawanej w Lublinie przez kapitułę, której przewodniczy ks. prałat Ryszard Winiarski. W 2014 roku Prezydent RP odznaczył Ją Krzyżem Wolności i Solidarności.

źródło: Świdnik na kartach historii

Reklama
reklama reklama
Pokaż więcej

Powiązane

Back to top button